Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 16:34

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2014 » Березень » 3 » 3000 кілометрів доріг зі сміття
11:30
3000 кілометрів доріг зі сміття
Манчестер Юнайтед – найдорожчий і найбагатший футбольний клуб на планеті. Але його гравці на матчі виходять одягнені у … сміття. Бо їхня нова форма пошита з використаної пластикової тари. На один комплект іде 13 пляшок. Їх спершу переплавляють, створюють нитки, а потім виготовляють легкіі зручні футболки та шорти.
В Україні також знайшли спосіб, як дати раду сміттю. Учениця Малої академії наук Настя Шмагайло з побутових відходів пропонує робити не одяг,  а  автомобільні дороги.Ірина Хован – науковий керівник учениці МАН

Дивлячись на наші автомобільні шляхи вирішили зайнятися проблематикою, яка потрібна нам, в Києві, в Україні.  Подивилися, як у Києві працюють сміттєспалювальні заводи, потім збудували макет, як працює сміттєперероблювальний завод.

Анастасія Шмагайло – учениця Малої академії наук України

Спочатку привозиться сміття, потім воно розфасовується на 4 основних компоненти – скло, метал, папір та пластик. А далі все, що не можна використовувати та переробляти – це відправляється в сміттєспалювальну піч. Саме тут відбувається спалювання всього сміття. А далі шлак потрапляє у такі великі резервуари, звідки він розфасовується на постачання за потрібним пунктом.

Потрібний пункт для шлаку – стати основою автошляхів. Зараз її роблять зі щебеню та піску. А це дуже дорого, підрахувала школярка.


Анастасія Шмагайло – учениця Малої академії наук України

Прорахували можливу заміну одного з елементів – або піску, або щебеню  саме шлаком. Отже для одного кілометра дороги потрібно буде 600 тонн піску. Це велика цифра, за підрахунками, щоб побудувати один кілометр дороги піском тільки – це буде 30 тисяч гривень. А якщо замінити шлак – це буде дешевше або взагалі безкоштовно.

Перші мощені дороги відомі ще з 4 тисячоліття до нашої ери. Шлях Світ-Трек, що у Великій Британії, складався з накладених одна на Одну колод з молодого ясеня, дуба і липи та дубового настилу зверху. Пізніше, в Римі, дороги робили з вапнякових плит завтовшки понад 15 сантиметрів.

Сьогодні ж товщина дорожнього одягу, а саме так називають усю конструкцію дороги, нерідко сягає метра. Складається вона з основи і асфальтобетонного покриття.Іван Островерхий – начальник управління інноваційного розвитку Держагентства автомобільних доріг України

Товщини коливаються – зернисті матеріали – щебеневі, піщані – вони можуть сягати 15, 20, 30 сантиметрів. Шари із асфальтобетону можуть складати 8, 6, 5 сантиметрів. Кожен шар. А цементобетонні шари – вони коливаються в межах від 15 до 28-30 сантиметрів.

Кілометр такої дороги коштує – від 6 до 8 мільйонів гривень. 60% вартості забирає саме дорожній одяг. Здешевити будівництво можна, якщо замість піску або щебеню брати шлак, як пропонує юна винахідниця Настя Шмагайло. Але все ж є певні нюанси.


Сергій Кіщинський – заввідділу Держдор НДІ ім. М.П. Шульгiна

Проблема состоит в том, что они очень неоднородные. Конечно лучше брать щебень, но во первых он не везде есть, то есть его подвоз ведет к удорожанию.

Утім, схоже, економіка таки бере гору. Використання шлаку знижує вартість будівництва на 15%, підрахували експерти. А в лабораторіях учені з’ясували – дороги на шлакових подушках – міцніші.


Анастасія Шмагайло – учениця Малої академії наук України

Вона буде температуротривкою, а також вона не буде руйнуватися під сонячним випромінюванням, а також під час зимового сезону.

Де ж узяти той шлак у Києві? На сміттєспалювальному заводі. Щороку кияни викидають 800 тисяч тонн твердих побутових відходів. Четверту частину утилізують тут. Спалюють при температурі 900-1000 градусів. З тонни сміття на виході - 300 кілограмів шлаку.  


Сергій Крикун – директор філіалу «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго»

На сьогодні ми його вивозимо – це в основному на полігони. Цей матеріал частково використовується в будівельних цілях. І ми зараз хочемо його направити і вже ведуться такі переговори, для використання в компанії Укравтодор при будівництві доріг. В місті Києві та в Київській області.

Щороку пересічний українець викидає на смітник 250 кілограмів твердих побутових відходів. З них 50 кілограмів можна відправляти до пунктів приймання вторсировини. Решту – спалювати. У масштабах країни утвореного шлаку вистачило б на дорожній одяг для 3000 кілометрів автошляхів. Одночасно зі сміття можна отримувати ще й тепло та гарячу воду.


Сергій Крикун – директор філіалу «Завод «Енергія» ПАТ «Київенерго»

Одна тонна твердих побутових відходів заміняє 300 кілограмів кам’яного вугілля. При спалюванні сміття виділяється величезна кількість теплової енергії.

Якщо асфальт у нас псується вже за два-три роки, а пластикова пляшка розкладається ціле століття, то, може, слід робити дороги з пластикових пляшок? - жартують українці. А в кожному жарті, як відомо, лише частка жарту. Сьогодні до бітуму – такого собі клею для асфальтобетону - додають різноманітні полімерні та латексні домішки, щоб він став міцнішим. Використання шлаку зі сміття у виробництві асфальту, як пропонує учениця МАН Настя Шмагайло, може не лише здешевити прокладання доріг, але і підвищити їхню міцність. Передаємо інформацію  головним будівникам  автошляхів – … можливо,  прислухаються.

Переглядів: 996 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК