Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 07:02

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Червень » 13 » 50 кілограмів газу - кожному
20:02
50 кілограмів газу - кожному
Якщо у склянку з водою вкинути 50 грамів деревного попелу, рідина відразу ж потемніє. А в людський організм щодня потрапляє різна отруйна «хімія» і що з ним при цьому відбувається, страшно навіть уявити. Щороку на кожного українця припадає понад 50 кілограмів шкідливих автомобільних викидів. Загалом  транспорт у нашій державі виділяє в атмосферу понад два з половиною мільйони тонн газів.

Зоя Дегтяр – заступник завідувача лабораторії ДП «Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут»

 Найбільш небезпечними із цих складників є оксиди азоту. Дуже агресивними є тверді частки у відпрацьованих газах автомобілів. За дослідженням ВООЗ, проведеними у Європі, було встановлено, що число смертей саме від впливу твердих часток на організм людини в шість разів перевищує кількість загиблих у ДТП.

Ці цифри вразили студента-кібернетика Владислава Петришина. Учень Малої академії наук взявся за розробку програми, яка б прораховувала кількість автомобільних викидів в українських містах.

У програми – два модулі, перший визначає рівень викидів чадного газу та шуму, другий може порівнювати показники небезпеки на кількох вулицях. В основі програми – знайдена Владиславом математична формула, яка обраховує введені людиною параметри.

Владислав Петришин – учень Малої академії наук України

Треба знати кількість автомобілів за годину, повздовжній схил проїжджої частини, щільність забудови вулиці. Користувач сам вводить дані в необхідну форму. Їх можна легко знайти в мережі Інтернет.

Над програмою Владислав працював майже рік. Зараз її удосконалює: хоче додати розрахунки викидів на перехрестях і під час автомобільних корків.


Владислав Петришин – учень Малої академії наук України

Спочатку вмикаємо мою програму, згодом переходимо до меню розрахунків, там вибираємо рівень чадного газу та шуму. Вибравши перший пункт, вводимо ще 10 пунктів, які необхідні для того, щоб цільова функція видала результат. Потім програма видає нам результат щодо рівня чадного газу та шуму. Також можна перейти до другого пункту. Там іде порівняння вулиць за забрудненістю не лише чадним газом, а й щодо інших викидів, наприклад, бензопірену тощо.

Ця програма, звичайно, не врятувала б Ірину Кривич від важкого захворювання легенів. Але змогла б принаймні попередити жінку, які місця в її рідній Одесі краще обходити стороною.


Ірина Кривич – директор дитячої музичної школи №11 м. Одеси

У меня началась одышка. Сначала думали, что сердце, а потом оказалось, что это проблема с легкими непонятного происхождения.


Автотранспорт випускає в атмосферу понад 200 різних хімічних речовин. Найбільше чадного газу – 74%, діоксиду азоту – 12%, за ним ідуть неметанові леткі органічні сполуки, сажа, діоксид сірки. Шкідливі викиди - основна причина хвороб. 44% українців звертаються до лікарів саме з проблемами органів дихання.


Анатолій Ячник – професор, лікар-пульмонолог

Особисто я не уявляю, якщо я їду в машині, як мені вберегтися: зачинити вікна і пустити рециркуляцію повітря, або надіти маску. Але і перше не можливе, і весь час ходити в масці також не можливо.

Сьогодні повітря в Україні коптять мільйон вантажівок та 2 з половиною мільйони легковиків. Саме автотранспорт – найбільший ворог нашого здоров’я.


Зоя Дегтяр – заступник завідувача лабораторії ДП «Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут»

Якщо це ще автомобілі випуску Радянського Союзу з екологічним рівнем Євро-0, то там, звичайно, перевищення нормативів є серйозне. Коли ми їдемо в колоні, або в пробці застрягли, а перед нами стоїть старий КАМАЗ або МАЗ, то це просто катастрофа екологічна для людини.

У цьому приміщенні машини тестують на рівень викидів та видають сертифікат про відповідність нормам. Спочатку авто закріплюють на спеціальному стенді. Потім запускають потужний вентилятор.


Костянтин Колобов – завідувач сектору лабораторії випробовування колісних транспортних засобів

Це спеціальний вентилятор, призначений для обдування автомобілів при випробовуванні на екологічні показники.  Його основна функція – це підтримання теплового режиму двигуна під час випробовування. Дає змогу регулювати швидкість повітря до 120 кілометрів на годину.   

Далі вмикають двигун - і машина поїхала. Щоправда… на місці. Бо колеса її встановлені на роликах.


Костянтин Колобов – завідувач сектору лабораторії випробовування колісних транспортних засобів

Цей роликовий стенд дає змогу імітувати дорожній рух автомобіля в будь-яких умовах, включаючи рівну дорогу, гірську дорогу, швидкість руху до 200 км за годину, хоча зазвичай при сертифікаційних випробовуваннях максимальна швидкість – 120 км за годину.

Всі викиди через цю трубу потрапляють до спеціальних мішків-наповнювачів, а далі – на газові аналізатори.  


Зоя Дегтяр – заступник завідувача лабораторії ДП «Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут»

Для кожного компонента відпрацьованих газів є свій газоаналізатор, який реєструє і фіксує концентрації в кожний момент часу. Є об’ємні, які реєструють процентний вміст, є масові, які реєструють масовий вміст цих шкідливих речовин.

А в лабораторії визначають якість атмосферного повітря. Щороку відбирають 6 тисяч проб. В арсеналі науковців 40 приладів – серед яких газові хроматографи, рідинне, фотометричне, рентгенологічне та люмінесцентне обладнання.  


Олена Турос – завідувач лабораторії Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва НАМН України

Визначаємо за методикою, скільки тієї чи іншої речовини міститься в кубічному метрі повітря, і після того ми вже можемо проводити або розрахунки знаходження тієї чи іншої речовини на певному об’єкті, або в атмосферному повітрі.

У світі створюють екологічні  електрокари, економні бензинові та дизельні двигуни. Запроваджують суворі обмеження, так звані євро стандарти з автомобільних викидів та якості бензину. Та поки результати ще не значні. Учень МАН Владислав Петришин разом зі старшими колегами-науковцями також докладають зусиль для розв’язання проблеми. Хлопець хоче інсталювати у свою програму базу даних автомобілів із технічними характеристиками, зокрема, і щодо викидів в атмосферу.  Скориставшись нею, люди зможуть вибирати місце для помешкання або відпочинку. Така інформація, можливо, виховуватиме в нас екологічну  свідомість і спонукатиме більше дбати про довкілля, а отже, і про самих себе.

Переглядів: 1930 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК