Вітаю Вас ГістьП`ятниця, 27.04.2018, 09:50

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Серпень » 10 » Ацетон буває різним
10:21
Ацетон буває різним
Цей запах добре знайомий модницям: вони відчувають його щоразу, як фарбують нігті. Або водіям: цю речовину додають до бензину. Йдеться про ацетон, який оточує нас усюди: міститься в нашому організмі, є складовою частиною лаків, фарб, клеїв, розчинників і навіть ліків. Але водночас він -  вибухонебезпечний і може спалахнути вже при 20-ти градусах Цельсія. Тож на виробництвах, де працюють з ацетоном, важливо вчасно виявляти його витік. І для цього потрібен дуже чутливий індикатор. Його - шляхом тривалих  експериментів - винайшла молода дослідниця – Ірина Черній.
Ірина Черній – учениця Малої академії наук, випускниця київської гімназії №143. Створила високочутливу плівку на основі діоксиду  олова для газових сенсорів, що реагують на витікання ацетону та етанолу на виробництві.

Ірина Черній, учениця Малої академії наук України

 Власне, це є дуже небезпечні гази, що починають у невеликій концентрації можуть принести дуже велику шкоду людині, зокрема тобто треба бути дуже обережними навіть на лако-фарбових виробництвах

Для виявлення витоку ацетону використовують газові сенсори – на зразок тих, що встановлюються для пожежної безпеки. Їхня основна складова  – чутлива плівка, яка реагує на газ. Сьогодні її виробляють з діоксиду олова або титану. Ірина вибрала перший варіант. Але змогла створити  плівку в кілька разів чутливішу.


Для виготовлення плівки потрібно провести  відновлювальне відпалювання діоксину олова з нітратом калію. Процес має тривати не менш як чотири години. Температура - 350 градусів за Цельсієм. Потім іще протягом чотирьох годин розчин потрібно відмити, висушити та витримати у вакуумі. Тут температура вища – 900 градусів. Лише після цього відбувається різка зміна кольору – від білого до жовтого – це свідчить, що кристали зменшилися і утворився порошок. З нього і виготовляють плівки та наносять на сенсорочутливий елемент, виготовлений у формі таблетки.

Ірина Черній, учениця Малої академії наук України

 Дуже великим досягненням є те, що було синтезовано нанокристали діоксиду олова розміром від одного до десяти нанометрів. Властивості сенсора на чутливість дуже збільшуються, тобто наприклад, ті сенсори, що є зараз вони мають чутливість близько 35 мг/л, в моєму випадку – це 8 мг/л. тобто чутливість вона помітно збільшена

Ірина зазначає: в сенсорах з такою плівкою не лише зростає чутливість. Найголовніше – що вони набагато швидше реагують на просочення газу – вже за 4 секунди повідомлять про небезпеку.  Сучасні ж прилади  -  лише через 25 секунд. Молода дослідниця каже, що можна створити іще більш чутливі датчики.  І наразі проводить нові експерименти з удосконалення газових сенсорів.


Ірина Черній, учениця Малої академії наук України

Було розглянуто багато методів власне вдосконалення газових сенсорів, наприклад, добування різними оксидами металів, наприклад додавання різних дорогоцінних металів в дуже маленьких концентраціях. Також спеціальна розробка саме структури, наприклад збільшення110 грані нанокристалу

Найбільше досягнення Ірини в цій роботі – отримання нанокристалів надзвичайно малих розмірів. За такими експериментами з наноматеріалами – майбутнє, кажуть науковці Інституту біохімії імені Палладіна, з якими юна винахідниця неодноразово консультувалася.


Сергій Комісаренко, директор Інституту біохімії ім. Палладіна

Йдеться про використання частинок розмірів від 1-2 нанометрів до 100 нанометрів, тобто 100 нанометрів це одна десята мікрометра. Чому? Тому що наночастинка, процес, який відбувається в частинці, вони зрештою відбуваються як правило на поверхні – там дуже висока питома концентрація діючої речовини на поверхню

Ірина зауважує: торік, за статистикою, 8% нещасних випадків на виробництві сталися саме через витікання вибухонебезпечних газів. Тож нехтувати технікою безпеки не маємо права. Тим паче, що сучасна наука нам дає великі можливості.


Переглядів: 2044 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК