Вітаю Вас ГістьВівторок, 24.04.2018, 11:44

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Жовтень » 18 » Датчики, які врятують дороги й життя
10:03
Датчики, які врятують дороги й життя
Білоруський самоскид став найбільшим у світі. Разом із вантажем, який він візьме на борт, велетень потягне аж на  810 тонн. Машина працюватиме лише в кар’єрах. Бо якщо  виїде на звичайну дорогу – просто знищить її. І хоча українськими шляхами не їздили такі білоруські самоскиди, наші дороги все одно поруйновані. Значно менші, але постійно перевантажені фури, добивають добряче вже пошматований асфальт.

Ігор Гомеляк – професор НТУ
 

Асфальтобетон – це в’язкий пластичний матеріал, при нагріванні він змінює свою міцність в 10 раз, в результаті той тиск, який діє від колеса, перевищує те, що може сприйняти асфальтобетон, на дорогах отримується колія.

Ось тут стелять асфальт  за всіма стандартами –  каже   науковець Ігор Гомеляк. Тришарове покриття  на 37 сантиметрів має жити  10 років. Якщо, звичайно, тут не  будуть їздити танки. Зараз норми такі: навантаження на вісь для машин  - 11 з половиною тонн, тиск-пневматика в колесах – 0,7 мега-паскаля.  

Але хто поважить фури?  Нині це роблять лише  в пунктах контролю ваги, яких в Україні дефіцит. А за кордоном  – вони на кожному кроці.Ігор Гомеляк – професор НТУ  

В Нідерландах, Німеччині, в інших країнах, ви побачите перед кожним світлофором розрізані чорні шви. В ці шви закладені датчики. В них це все автоматизовано. Інтенсивність руху і тиск вимірюється автоматизовано.

На це в України немає грошей, адже такі системи недешеві, переконують чиновники. Науковці заперечують. Владислав Рождественський, київський винахідник, ще кілька років тому розробив унікальний магніто-пружний датчик тиску, який можна вмонтовувати в дороги. І якщо європейські зразки коштують від 1000 євро, то його винахід – в рази дешевший.


Владислав Рождественський – винахідник

Датчик из себя представляет трансформатор с изменяемыми свойствами железа, сердечника. То есть трансформатор, конструктивно устроенный определенным образом, который разделен на две секции, одна компенсационная, другая рабочая. При воздействии усилия, меняется магнитная проницаемость материала. Изменение магнитной проницаемости приводит к изменению магнитного потока, это вызывает изменение выходного напряжения, который и служит мерой воздействия усилия.

Датчик можна застосовувати не лише для контролю фур, пояснює винахідник. 80% усіх впливів у техніці – силові. Його ж розробка здатна одночасно фіксувати тиск  і давати інформацію: наприклад, скільки маршрутка перевезла  пасажирів, або скільки вантажів пройшло через залізниці, або  людей - через турнікети в метро. А ще такі датчики живучі  – витримують перевантаження у 5 разів. А ті, що є сьогодні - їх називають  тензодатчики – вмирають уже при трикратному перевантаженні.  


Владислав Рождественський – винахідник
Они имеют наивысшую из всех известных датчиков жесткость, устойчивость к воздействую самых разнообразных помех, тряска, вибрация, поля, перепады температур, повышенная влажность.


А якщо датчик умонтувати, наприклад, у міст, то він  зможе показати усі деформації споруди. І в разі аварійності повідомить про це – сигналами. Поки в країні немає такого моніторингу мостів. Дослідження проводять лише перед запуском об’єкта. Та під час планової перевірки - раз на 8 років.


Роман Полюга – заввідділу Державного дорожнього науково-дослiдного iнституту iм. М.П.Шульгiна

Кілька років тому горів шулявський шляхопровід, і ми його робили спочатку обстеження, потім випробування, і моніторинг. Ми ставили датчик акустичної емісії, і це був не постійний, це був періодичний моніторинг. І зафіксовували в часі параметри акустичної емісії.

Тріщини в конструкціях мостів сьогодні шукають іншими приладами. Ось цим  -  вимірюють  акустичну емісію.


Роман Полюга – заввідділу Державного дорожнього науково-дослiдного iнституту iм. М.П.Шульгiна

Акустична емісія – це явище поширення сигналів. В процесі перебудови структури матеріалів відбувається зміщення локацій – це гратка, яка тримає молекули, коли тріщина проростає, вона фактично руйнується. Всі руйнування в конструкціях, вони фактично йдуть від тріщин. Чи це метал, чи це залізобетон.

Але сьогодні такі прилади є не в усіх мостах. Бо знову ж таки - дорогі. Науковець   Владислав Рождественський готовий свою розробку надати для випробувань мостовикам. Адже йдеться про безпеку.  Між іншим, винахідник ще й додумався, щоб його датчик і електрику виробляв.


Владислав Рождественський – винахідник

Под лежачим полицейским устроены электрогенераторы подобного типа, и они выдают электроэнергию, достаточную для питания светофоров. Также можно использовать потоки пассажиров в метро – выдавать необходимую энергию для заряда аккумуляторов.

Те, що датчики тиску - це наша безпека, зрозуміли і виробники шин. Вони вже з наступного року почнуть умонтовувати в колеса автомобілів схожі прилади, які стежитимуть, як за вагою автівок, так і за станом самих шин, щоб під час руху ті раптово не розірвалися. Свої ж датчки винахідник  Владислав Рождественський  бачить у місцях інтенсивного руху - на великих магістралях, на  мостах. І мріє, щоб ці мініатюрні коробочки,  берегли українські дороги і захищали людські життя.

Переглядів: 916 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК