Вітаю Вас ГістьНеділя, 22.04.2018, 03:51

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Вересень » 27 » Дефектоскоп для тисяч кілометрів електродротів
10:55
Дефектоскоп для тисяч кілометрів електродротів
Замість бутербродів - дроти. Такий раціон  у 6-ти річного хлопчика з Великої Британії  Джозефа Х’юза.  За словами лікарів, апетит до неїстівних предметів викликаний хворобою - синдромом Піка. Через що дитина може з’їсти не лише зарядні шнури, але й звичайний електропровід. Батьки постійно доглядають за сином, щоб його не вдарило струмом. Електромережа може нести небезпеку не лише для цієї сім’ї. Адже  проводка виходить з ладу з різних причин.  ЇЇ несправності загрожують псуванням техніки, в гіршому випадку  - пожежею.

Ігор Овчарук – електрик

Бывают перегорание самого кабеля непосредственно в местах разлома или надлома. Или бывают повреждения при монтаже, когда кабель неправильно монтировался, или повредился арматуриной, или в последствие дальнейшей эксплуатации кабеля, механическое было повреждение кабеля.

Знайти несправності в проводці – не просто, каже  Дмитро Тригодько, учень Малої академії наук. Саме тому він сконструював справжнього робота-дефектоскопа. Машина здатна переміщатися по кабелю і знаходити «тонкі» місця.


Дмитро Тригодько – учень Малої академії наук України

Оскільки у нас весь кабель білий, але не у всіх місцях однаковий, а дефекти у нас графічні, і це чорні мітки на кабелі. 01.59 Коли робот пересувається по кабелю, кожні дві десяті секунди він зчитує інформацію з датчика сенсору світла, і там виходить крива лінія, і коли ця крива лінія різко йде вниз, то програма це помічає, та видає звуковий сигнал про те, що у нас є дефект.

Дмитро зробив робота з конструктора. Складається він з двох двигунів, які обертають дві пари коліс. На кінцях є по два сенсори дотику, які сигналізують про закінчення руху кабелем. А також сенсор світла, який і шукає дефекти проводки.


Дмитро Тригодько – учень Малої академії наук України

Спочатку необхідно повністю створити програму, завантажити її у робота через спеціальний кабель ЮСБ, а потім керування проходить на 4-х кнопках, які є. ми обираємо програму, яку необхідно запустити, нажимаємо ось цю оранжеву кнопку, і робот вже сам виконує програму без жодного втручання.

Рухається робот зі швидкістю 90 сантиметрів за хвилину. Всі сигнали операційна система запам’ятовує. Місце поломки кабелю пристрій знаходить з точність до кількох міліметрів.


Дмитро Тригодько – учень Малої академії наук України

Він може використовуватися замість людей при пошуку дефектів на кабелях зв’язку, які у нас іноді виникають, оскільки існуючі зараз роботи, це не роботи, це прилади, які просто висять на кабелі стаціонарному, вони посилають сигнали періодично, і якщо сигнал в якомусь місці переривається, то вони знаходять це місце і сигналізують що є дефект.

У майбутньому винахідник планує поліпшити програмне забезпечення. А також установити на робота ультразвукові сенсори, щоб той міг оглядати кабель із середини. Тим часом, професійні електрики зараз шукають розриви або надломи під штукатуркою за допомогою ось таких низькочастотних передавачів.


Ігор Овчарук – електрик

Существуют специальный прибор, который состоит из передатчика низкочастотного, и грубо говоря антенны. Он посылает волну на определенной частоте, на которую настроена антенна. Он подключается непосредственно к кабелю. Можно как под напряжением использовать, можно и отсоединять от напряжения, и без напряжения использовать. И на антенне он будет показан линия – и в момент обрыва сигнала это означает, что там поврежден кабель.

Точність виявлення пошкодженої ділянки – до 3-ьох з половиною  міліметрів, каже Ігор. Глибина – 15 міліметрів. За допомогою пристрою електрик у кімнаті площею сто квадратів проблему може виявити за годину. Раніше  це пішло б пів доби.


Ігор Овчарук – електрик

Раньше это можно было находить с помощью обычного компаса, потому что провода издают электромагнитное излучение, элементарно компас это воспринимает. Были индуктивные катушки, то есть, это грубо говоря металлоискатель, который показывал провод, но недостаток, он покажет все металлическое, что находится в стене.

Електрики у своїй роботі використовують також  тепловізори, які  бачать пошкодження кабелю, адже у проблемних місцях підвищується температура. Але такі прилади  ефективні там, де мало проводки.  А якщо дротів неймовірна кількість? Приміром, у приміщенні Пентагону  протяжність телефонних кабелів майже 110 тисяч кілометрів. А це понад два з половиною екватори Землі.  Між іншим, зариті під землею лінії електропередач за технікою безпеки слід  оглядати щонайменше раз на три місяці. Донедавна за електромережами стежили тисячі людей. Інформацію про пошкодження ліній передавали по ланцюгу -   від найменшої підстанції і аж до енергетичних вузлів.  Сьогодні автоматика спростила роботу. Але зважаючи  на довжину мереж – без новацій людині не впоратись.


Володимир Авраменко – провідний науковий співробітник Інституту електродинаміки НАН України

Якщо виникає аварійна ситуація, то автоматично діє пристрої захисту, які знаходяться на цьому обладнанні, а інформація про це зразу відображається на моніторі диспетчера.

Повний захист та швидке реагування можливі лише при поєднанні кількох засобів, кажуть електрики. Тому спеціалісти вважають, що  дефектоскоп МАНівця  Дмитра Тригодька може стати у пригоді під час різноманітних пошуково-рятувальних операцій.
Переглядів: 862 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК