Вітаю Вас ГістьП`ятниця, 27.04.2018, 09:54

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Травень » 24 » Електронні нащадки сучасного людства
09:27
Електронні нащадки сучасного людства
Його звати Азімо і йому 13 років. Вага – 54 кілограми, зріст – 130 сантиметрів, ходить зі швидкістю 6 кілометрів за годину. Розпізнає голоси, обличчя, жести, при зустрічі подає руку, може обходити перешкоди. Так, це вміють усі підлітки. Але Азімо – не звичайний підліток, він – робот. Його створили в Японії не з якоюсь певною метою, а щоб продемонструвати: роботи можуть мало чим відрізнятися від людей.

Броніслав Ландіус, директор київського філіалу Національного центру аерокосмічного навчання молоді

Само начало роботов относят к далеким эллинским временам. И уже в 11-12 веках были некие устройства, которые использовались на маяках для проводки судов, всяких сигнализаций, и Да Винчи в 15 веке некое подобие человека строил.

Механічного лицаря, що міг рухати руками і головою,  Леонардо да Вінчі створював без певної мети, але його креслення використали спеціалісти NASA, коли конструювали маніпулятора для експедицій на Місяць. Утім уже давні греки намагалися будувати примітивних роботів-рабів, які виконували найважчу працю. 1737-го року француз Жак де Вокансон зробив першого діючого людиноподібного робота. Він мав зріст, як у дорослої людини, і вмів грати на флейті 12 музичних творів.
Нерідко винахідників до створення роботів спонукали катастрофи, коли не вистачало робочих рук, або завдання для людей ставало надто небезпечним. Приміром, поштовхом до будівництва нового робота стала аварія на Чорнобильській АЕС.


Юрій Савенко – провідний інженер-конструктор НДІ проблем механіки «Ритм»

Це робот, марка якого РТК 100М, або робото-технічний комплекс із радіусом дії 100 метрів, призначений для моніторингу території, на якій з тих чи інших причин не може бути присутня людина, а також для виконання на цих територіях ряду технологічних операцій.  

Цей робот оснащений спеціальною апаратурою для вимірювання рівня радіації, якої сам не боїться – витримує до двох тисяч рентгенів. Його основа – мобільне шасі високої прохідності та багатоланковий маніпулятор із захватом, що дає змогу проводити операції у важкодоступних місцях. На Чорнобильській станції він працював разом із іншими своїми «братами».

Робото-технічний комплекс МП 711М був сконструйований на базі вітчизняного екскаватора з гідравлічними приводами та гідравлічним керуванням. Екскаватор розділили на дві частини: мобільна частина з маніпулятором і навісними пристроями була головною, а кабіна оператора була знята з шасі екскаватора і перенесена на безпечну відстань.

Цей робот – розвідник, оснащений радіокеруванням, навігацією і технічним зором. Він знаходить радіоактивні відходи, подрібнює їх та евакуює.  Трансформер і зараз у роботі – працює на спорудженні другого саркофага чорнобильської станції: видаляє ґрунт із залишками радіоактивних елементів. Утім серед сучасних роботів цей аж надто великий. Тож не виключено, що незабаром на зміну прийдуть його менші копії, як, приміром, ось ця.


Максиміліан Бохорський, учень Малої академії наук України

Це робот-шпигун. Він уміє їздити, записувати відео і звук у реальному часі на відстані до одного кілометра; він може брати якісь речі, захвачувати їх. Це тільки прототип робота-шпигуна. Діюча модель буде трошки меншою, трошки нижчою, тобто він буде непомітний.

Свого робота учень Малої академії наук Максиміліан створював рік. Три місяці витратив на його програмування. Зізнається: це було найважче. Адже саме від програми залежить, наскільки точно робот виконуватиме свої функції.

Для програмування робота використано комп’ютерну мову ARDUINO на основі С++. Його платформа оснащена електродвигунами і може бути як колісною, так і гусеничною. Робот обладнаний маніпулятором для захоплення предметів, датчиком для вимірювання температури, ультразвуковим далекоміром для визначення дистанції, камерою та пристроєм відеозахвату.
Хоча Максиміліан і називає свого робота «шпигуном», але зазначає: він багатофункціональний.

Завдяки невеликим розмірам і мобільності може працювати у важкодоступних місцях: записувати відео та звуки, стежити за кимось, переносити вантажі. Але це масштабні завдання. Винахідник же сподівається, що його робот насамперед буде потрібен людям з обмеженими фізичними можливостями.


Максиміліан Бохорський, учень Малої академії наук України

Він може допомогти людям-інвалідам. Цього робота вони можуть, наприклад, скерувати під своє ліжко заїхати, щоб якийсь предмет дістати.

Юнак жартома зізнається, що створити робота йому спало на думку, коли треба було дістати з-під ліжка пульт від телевізора. До речі, саме через людські лінощі на світ з’явилося чимало трансформерів.

Японці сконструювали робота-манекенницю, яка годинами може дефілювати по сцені та невтомно позувати фотографам. До того ж модель має ідеальні параметри: вік – 20 років, вага – 43 кілограми та й погладшати вона не боїться. Для тих, хто не хоче зайвий раз відвідувати салон краси, придумали домашнього робота-перукаря. Щоправда, поки він уміє лише підстригати волосся. Дедалі частіше автомати замінюють людей в операційних, на кухні та під час прибирання оселі.
Японські вчені обіцяють, що незабаром трансформери літатимуть замість людей у космічні експедиції. Науковець Броніслав Ландіус зазначає: спроби запустити на орбіту робота були давно. І вітчизняна наука має певні успіхи в цій сфері.

Броніслав Ландіус, директор київського філіалу Національного центру аерокосмічного навчання молоді

Наш многоразовый корабль «Буран», который слетал разок и закончил свое существование, в принципе, сам целиком робот. Его задачей было, поднявшись на ракете «Энергия», доставить на орбиту какой-то спутник, к примеру.

Утім, сьогодні йдеться про те, що робот замінить самого астронавта. Адже людині деякі дії в умовах невагомості виконувати складно й небезпечно. Проте ризик є не лише в космосі, а й на землі: певні процеси на виробництві шкідливі для організму. Нині їх дедалі частіше доручають трансформерам.


Євген Ільченко, голова ТОВ «КБ «Роботікс Інженерія»

По-перше, це якість виробничих процесів, якість, врешті-решт, готового виробу; це кількість цих виробів, які можна виробити на тій же самій площі, бо роботи значно менше займають території, ніж обладнання у звичайних технологічних процесах; і економічний зиск від використання цієї техніки - безсумнівний.

Те, що ціла бригада майстрів виконує за тиждень, промисловий робот може зробити за зміну. Щоб у цьому переконатися, досить подивитися, як він рухається. Його завдання – зварювальні роботи.


Євген Ільченко, директор ТОВ «КБ «Роботікс Інженерія»

Профессия сварщика сама по себе вредная. Робот же выполняет все вредные операции и человек уже не находится в опасной зоне, ему не приходится дышать вредными аэрозолями, сварочным дымом.

У лабораторії на Київщині виготовляють промислових роботів на замовлення. За п’ять років зробили одинадцять. Коштує такий експонат від 60-ти тисяч євро, але окупається за рік, бо відпадають витрати на робочу силу – працювати може лише одна людина, якій потрібно вчасно натискати на кнопку.  Працювати такі трансформери можуть цілодобово, вони не втомлюються, не ламаються, виконують свою роботу дуже чітко. Приміром, один з роботів відправиться на підприємство, яке виготовляє металеві двері. Але його можна перепрограмувати й на інші вироби. Серце машини - ось у цих металевих коробках.


Євген Ільченко, директор ТОВ «КБ «Роботікс Інженерія»

За роботом находится стойка с электронным оборудованием - это контролер робота, сварочная машина, трансформатор и некоторые другие блоки, которые нужны для того, чтобы робот мог работать.

Винахідники та виробники роботів переконані: дуже скоро трансформери можуть зайняти місце людей у багатьох сферах. Але, рухаючись у ногу з технічним прогресом, варто пам’ятати: ці машини покликані полегшити нашу працю, але в жодному разі не замінити нас там, де крім механічних рухів потрібна ще й душа.
Переглядів: 1317 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК