Вітаю Вас ГістьСереда, 25.04.2018, 15:32

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Листопад » 2 » Геомагнітні буревії та їх прогнозування
15:16
Геомагнітні буревії та їх прогнозування
Час від часу людство переживає чорні дні, коли в рази зростає кількість смертей від інфарктів, зашкалює статистика автокатастроф і самогубств. Про причину здогадалися лише в 30-х роках минулого століття. Винуватця знайшли за 150 мільйонів кілометрів від Землі. Сонце, яке дає життя всьому на планеті, своїми спалахами може і вбивати. Пророкують, що сонячна активність  може стати навіть причиною кінця світу.
Під час спалаху на Сонці у простір викидається величезна кількість іонізованих часток, які за день – два досягають атмосфери Землі і збурюють її магнітне поле. Геомагнітні бурі, які тривають від кількох годин до двох-трьох діб, можуть бути небезпечними для здоров’я людей - супроводжуються головним болем,  прискореним серцебиттям, безсонням, перепадами тиску. Приблизно 70 відсотків інфарктів, інсультів і гіпертонічних кризів стається саме в такі періоди.
Передбачати космічну погоду людина прагнула завжди. Та лише нещодавно українські вчені спільно з європейськими  розробили спеціальну комп’ютерну програму прогнозування геомагнітних бур. Вона видає результат в автоматичному режимі, за допомогою статистичної обробки даних спостережень за Сонцем. Маючи точну інформацію, можна уникнути жахливих наслідків.

Олексій Парновський – завідувач астрофізичної лабораторії Інституту космічних досліджень НАН та Національного космічного агентства України

Ми можемо вберегтися, власне, двома способами: якщо мова йде про космічні апарати, ми можемо вимкнути найбільш чутливі прилади на них, це набагато знижує ризик виходу їх з ладу; якщо ми говоримо про ЛЕПи, ми можемо знизити навантаження, перерозподілити його.

Донедавна, щоб передбачити космічні зміни, потрібно було провести безліч ручних обрахунків. Точний прогноз давали максимум на три дні наперед.  Науковці кажуть, від магнітних бур збої дають не лише живі організми, а й спеціальна техніка.


Олексій Парновський – завідувач астрофізичної лабораторії Інституту космічних досліджень НАН та Національного космічного агентства України

Звичайно краще знати наперед, коли ці магнітні бурі почнуться. Бо коли відбувається магнітна буря, саме збурення магнітного поля – це вже кінцевий етап досить складного процесу. На попередніх етапах у космічному просторі підвищується радіаційний фон, що негативно впливає на роботу космічних апаратів, може призводити до виходу їх із ладу. Останній такий випадок був у серпні 2010 року, коли вийшов з ладу телекомунікаційний супутник «Гелаксі -15». Тоді це призвело до багатьох проблем.

1989 року сонячний шторм занурив у пітьму канадську провінцію Квебек. 6 мільйонів людей залишалися без електрики протягом 9 годин. Найбільша в історії сонячна буря сталася 1859-го року. Тоді збурення магнітного поля Землі призвело до відмови телеграфних систем у Європі і Північній Америці. Північні сяйва спостерігалися по всьому світу, навіть над Карибами. Саме відтоді і почалася ера прогнозування космічної погоди.

Не менш важливе космічне прогнозування для сільського господарства. Україна торік  запустила на орбіту власний супутник Січ-2. Саме  для допомоги хліборобам.


Сергій Скакун – старший науковий співробітник Інституту космічних досліджень НАН

Щодо супутників, таких як Січ-2, то тут перспективним є їх використання насамперед для точного або керованого землеробства: для оцінки стану посівів, наприклад, після сходів, для того, щоб можна було оцінити, де на полях краще зійшло, де гірше. Агроному не потрібно буде оббігати все господарство - він може бачити, який стан, і вживати якихось заходів щодо пересіву або додаткового внесення добрив.

Супутник фотографує територію з просторовим розрізненням у 8 метрів. Далі інформація передається на сервер та опрацьовується.


Сергій Скакун – старший науковий співробітник Інституту космічних досліджень НАН

У нас розроблені інформаційні технології і на сам прогноз ідуть години.

За допомогою супутника можна в два рази зменшити витрати на наземні дослідження, а точність буде такою самою.

Україна стрімко виривається на лідерські позиції в галузі аерокосмічних технологій. В наступних матеріалах ми проведемо екскурсію в одному з вітчизняних конструкторських  бюро і познайомимо з людьми, які створюють такі супутники та космічні ракети.

Переглядів: 1504 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК