Вітаю Вас ГістьЧетвер, 26.04.2018, 12:29

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Вересень » 19 » Клонують усі - практика літньої школи
09:18
Клонують усі - практика літньої школи
В дендропарку «Софіївка», що в Умані є невеличка горобина – особлива рослина. Її клонували два роки тому у спеціальній лабораторії, але не дорослі науковці, а школярі- учні першої літньої школи приробозбереження і біотехнологій. Тоді ніхто не знав чи виживуть клони. Сьогодні працівники парку з гордістю заявляють: експеримент вдався.

Лариса Колдар, науковий співробітник НДП «Софіївка»

 Коли дітки посадили і поїхали, то ми побачили, що на диво ці рослини дуже гарно збереглися – десь 30 відсотків рослинок відійшло інфікованих, а 70 відсотків збереглися

Це непогані результати, кажуть науковці Софіївки вже новій групі  молодих науковців. Цьогорічні учасники  школи так само йдуть до лабораторії – вчитись клонувати. Про  стерильність, як у лікарні, уже знають.


Марина Головко, слухачка школи Малої академії наук

По-перше ми обробили руки, щоб не потрапили бактерії, одягли спец форму, ввімкнули витяжку. Потім  ми взяли рослину, зараннє підготовлену, подрізали її пагони, обробили інструменти та почали саджати в спеціальний грунт, в пробірку

Далі на кілька днів пробірки поміщають у спеціальну кімнату. Школярі навідуються сюди приглядати за своїми «вихованцями». Коли зразок пускає коріння, його можна нести до іншої лабораторії, або науковою мовою –  винести з умов ін-вітро і готувати до життя.


Галина Тюфанова, слухачка школи Малої академії наук

 Спочатку ми виймаємо рослинку із пробірки. Потім ми обробляємо її у марганцівці, перед тим очистивши її від такого засобу як агар-агар. Після того ми беремо таблетку, вижимаємо з неї лишню кількість води, щоб корінці рослинки не загнивали, потім робимо спеціальний отвір і саджаємо безпосередньо рослинку, потім уже пригладжуємо і ставимо у спеціальні бокси
Цей етап називають адаптацією. Якщо рослина його витримає, її можна висаджувати у справжній грунт. Тут у лабораторії школярів вчать клонувати саме дерева.


Лариса Колдар, науковий співробітник НДП «Софіївка»

 Йде спрямування саме на деревні рослини, тому що з трав»янистими рослинами легше працювати, а от деревні рослини вони важко розмножуються, тому спеціально підбираємо живильні середовища ,щоб ці рослини могли рости.

Процедура клонування зацікавила молодого біолога Богдана ЖукА з Дніпропетровська. Вже п’ять років хлопець розмножує рослини - і в квартирі, і на дачі. Має більше сотні зразків декоративних культур. Каже: досі займався живцюванням, але так багато рослин гине. До Софіївки приїхав опанувати  нові методи.


Богдан Жук, слухач школи Малої академії наук

Я люблю действовать в гармонии с природой. Но при этом я не против технологий. То есть такие люди, которые говорят: все должно быть только как в природе и все. Но я технологии все равно поддерживаю. Я в принципе вот сюда приехал для того ,чтобы увидеть это в действии, познакомиться с этим, чтобы потом можно было это применять»
Застосовувати нові технології у своїх дослідженнях прагне і колега Богдана - Роман Король з Луцька. Про хлопця знають вже за кордоном: на всесвітній олімпіаді з екології він переконав турецьких науковців, що для очищення повітря потрібно висаджувати якомога більше липи. У літній школі Роман задумав використати  клонування для своїх експериментів.


Роман Король, слухач школи Малої академії наук

 Цей метод дає можливість розмножувати фактично неінфіковані рослини, тобто якщо ми будемо брати незаражену меристему, в стерильних умовах все це робити, не допускати потрапляння інфекції, використовувати речовини, які вбивають бактерії і віруси, то ми отримаємо здорову рослину. А в польових умовах – ви ж розумієте – рослини ростуть разом, відбувається зараження»

У літній школі Малої академії учні не тільки клонували рослини, а ще й проводили польові роботи, вчилися складати гербарії. Тут у когось народилася ідея нового дослідження, хтось визначився із майбутньою професією. Але  абсолютно усі переконалися: рослинність потрібно не лише берегти, а й дбати про нові насадження.

Переглядів: 1128 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК