Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 16:45

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Серпень » 17 » Коли розмір має значення...
10:54
Коли розмір має значення...
За допомогою срібла єгипетські воїни ще до нашої ери лікували рани: накладали тонкі пластини з нього - і швидко видужували. Жінки також здавна уподобали його: срібні прикраси вже кілька тисячоліть не виходять із моди. Білий метал має безліч цінних властивостей, тож  використовують його з незапам’ятних часів у багатьох сферах. Нещодавно з’ясувалося: якщо відновити атоми срібла та об’єднати їх у складні сполуки - це буде переворот у галузі лабораторних досліджень. Певні кроки в цьому напрямку зробила школярка Євгенія Сорока.
Євгенія Сорока – учениця Малої академії наук, закінчила 11 клас столичного ліцею «Наукова зміна». Розробила методику отримання кластерів срібла – складних сполук із кількох атомів, які виступають маркерами в лабораторних дослідженнях і значно спрощують їх проведення.

Євгенія Сорока, учениця Малої академії наук України

Зараз найбільше використовуються органічні барвники. Їх основною проблемою є те, що вони вицвітають із часом, а кластери срібла  зберігають свою флуоресценцію, що дозволяє їх використовувати повторно і зберігати матеріали тривалий час

До того ж, як стверджує Євгенія, речовини, що застосовуються нині в  лабораторних дослідженнях як маркери, є токсичними. А молекули срібла абсолютно безпечні. Та найбільшою їхньою перевагою лишається тривала і яскрава флуоресценція, тобто світіння під час аналізу.  Сьогодні в цьому з ними не може конкурувати жодна речовина.

Кластери можна створити кількома способами залежно від мети дослідження. Зазвичай для цього використовують так звані матриці або стабілізатори. Це речовини, що містять атоми сірки, азоту й кисню. Іони срібла відтворюють у розчині, опромінюючи його ультрафіолетовою лампою. Під дією світла і утворюються кластери – структури із 2-8 атомів. Залежно від тривалості опромінення вони матимуть різний ступінь флуоресценції.

Євгенія Сорока, учениця Малої академії наук України

Кластери на матриці ДНК можуть бути застосовані для ідентифікації таких генетичних захворювань, як серпоподібна клітинна анемія, наприклад. Таким чином, кластери створюються на матриці ДНК, і якщо ДНК без захворювання, то не спостерігається флуоресценція, а якщо відбулася мутація ДНК і захворювання наявне, то флуоресценція спостерігається. Так можна визначити наявність захворювання в людини

Досі науковці були переконані, що кластери срібла «працюватимуть», лише якщо їх стабілізувати. Але Женя довела: це не так. Щоправда, без стабілізації їхнє світіння буде менш тривалим, проте його досить для багатьох досліджень. Щоб це довести, дівчина використала розчинні солі срібла. До того ж вона провела експерименти і дійшла висновку, що можна створювати гібриди кластерів з органічними барвниками.


Євгенія Сорока, учениця Малої академії наук України

Я розраховувала їхню вартість порівняно з іншими матеріалами і виявилося, що кластери, стабілізовані органічним барвником, у два чи три рази дорожчі за окремий органічний барвник, але завдяки їхнім перевагам потім цей процес окупиться. А кластери, які створюються без стабілізації у розчині, взагалі у 3-5 разів дешевші за органічні барвники.

Виникає питання: якщо людство давно знало про унікальні властивості срібла, чому ж його досі не використовували у лабораторних дослідженнях? Женя дає відповідь: потрібні були не просто дуже маленькі частинки цієї речовини, а саме кластери – структури з кількох атомів. І виявилося, що добути їх непросто.


Олександр Демченко, завідувач лабораторії нанобіотехнологій Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна

 Мабуть, понад сто років існує фотографія, так? І на чому вона заснована? Що під дією світла іони срібла осаджуються і таким чином виникає зображення. І ніхто не міг зробити такі матеріали на основі срібла, які б давали свою флуоресценцію, які могли б світитись. Виявилося, що світитися можуть лише кластери з декількох атомів, але, щоб не перетворитися на дзеркало і не осісти, вони потребують певної матриці

Евгенія каже, людство прямує до створення експрес-лабораторій: щоб будь-який аналіз можна було зробити, не виходячи з дому. А для цього потрібні саме такі речовини, як кластери срібла: недорогі, а головне – мікроскопічні. Завдяки своїй мініатюрності вони можуть виявити інші маленькі частинки, які поки що лишаються невідомими. Тож якраз це  той випадок, коли розмір має неабияке значення.
Переглядів: 1749 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК