Вітаю Вас ГістьЧетвер, 26.04.2018, 12:27

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2011 » Листопад » 18 » Лікті, ступні, метри, лазери... Все для вимірювання.
12:12
Лікті, ступні, метри, лазери... Все для вимірювання.
У найдавніші часи довжину визначали ступнями, ліктями, долонями, пальцями. Тобто, мірилом слугували частини людського тіла. Сучасна міра довжини – метр з`явився у Франції у ХVІІІ столітті. У нас за еталон його взяли лише у 60-х роках минулого сторіччя. Сьогодні саме метр – в основі роботи вимірювальних приладів. Нині ж вимірювання - окрема індустрія. Особливо у будівництві та технічній інвентаризації.
Черги біля бюро технічної інвентаризації – річ звична. Але не лише для того, щоб отримати технічні паспорти на квартиру. Тут проходять реєстрацію і масштабніші об’єкти нерухомості: промислові приміщення, кіноконцертні зали.
Наталія Іванцова, начальник відділу технічної інвентаризації Київського міського БТІ

 Після проведення реконструкції ми міряли і всім відомий палац «Україна». Яким чином поміряти навіть висоту приміщення залу? Звичайно що простими методами, якими міряли раніше це дуже важко зробити.

Тож коли сім років тому київське БТІ забезпечили електронними лазерними рулетками, тут полегшено зітхнули.
Електронна рулетка прийшла на зміну звичайній рулетці. В основі її роботи – два ключових методи обрахунку відстаней:  визначення різниці фаз сигналів та вимірювання точного часу проходження імпульсу від  джерела випромінювання до об’єкта і назад.Наталія Іванцова, начальник відділу технічної інвентаризації Київського міського БТІ

Можу навести приклади, що наш інженер наразі міряє протягом робочого дня близько 20 тисяч квадратних метрів житла.

На державному підприємстві «Укрметртестстандарт» кажуть: такі прилади почали розробляти ще 50 років тому. Але їх використовували переважно в геодезії для визначення великих відстаней – до кількох десятків кілометрів. Важив такий апарат 10-ть кілограмів. Сучасні вимірювальні прилади значно легші і точніші.

Олександр Самойленко, директор Інституту метрологічного забезпечення вимірів геометричних, механічних та віброакустичних величин

Внутри небольшой лазер, электроника, оптика, самая современная, новая и компактная, которая позволяет в считанные секунды провести измерения длинны, до любого предмета, с точность 1 мм. Диапазон действия такого прибора – порядка 100 метров, есть модификации – до 200 метров.

Щоб використання лазерного далекоміра було ефективним і безпечним, слід дотримуватись певних правил:

1.    Для фіксації приладу застосовувати штатив. Заміри, зроблені «з руки», менш достовірні.
2.    Сліпуче сонце заважає побачити лазерну крапку. Тож при яскравому світлі потрібно користуватися окулярами з червоним світлофільтром.
3.    Увімкнений далекомір заборонено спрямовувати на людей – лазерний промінь може травмувати сітківку ока. Працювати з таким  приладом теж потрібно в захисних окулярах.


Крім лазерних далекомірів сьогодні розробляють і використовують й інше вимірювальне приладдя. Є апарати на зразок того, що розробив учень Малої академії наук Максим Лема.


Олександр Самойленко, директор Інституту метрологічного забезпечення вимірів геометричних, механічних та віброакустичних величин

 Есть современные приборы, которые называются лазерные сканеры. Этот прибор устанавливается в помещении. Он предназначен пока для измерения в помещениях, включается, сканирует помещения, измеряя в течении секунды от нескольких десятков тысяч точек до миллиона и более за одну секунду.

Лазерний сканер так само, як і робот, створений Максимом, надсилає виміри на комп’ютер. Але  плану  приміщення він не складає, просто фіксує координати, а спеціаліст уже ними оперує на власний розсуд. І ще недолік таких приладів – висока ціна.
Електронні лазерні далекоміри коштують від кількох сотень до кількох  тисяч гривень. Професійна техніка дорожча: від 10 до 50 тисяч доларів. А найдорожчий – лазерний сканер: його ціна коливається від 50 до 100 тисяч доларів.
Тож найкраще серед усіх новацій прижилися електронні рулетки.  Сьогодні у київському БТІ в роботі  їх 120 одиниць.  Щороку ці прилади перевіряють - і якщо вони дають похибку хоча б на міліметр – вилучають. Утім, за сім років жоден з них не дав збою. Проте є одна незручність: лазерний промінь не проходить крізь меблі, тому зручніше міряти порожнє приміщення. У БТІ зізнаються: іноді доводиться працювати в захаращених місцях, і ось тут винахід Максима Леми був би дуже корисним.
 
Переглядів: 1846 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК