Вітаю Вас ГістьНеділя, 22.04.2018, 03:43

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Березень » 30 » Міні-завод з утилізації економок: розробка юних винахідників
11:08
Міні-завод з утилізації економок: розробка юних винахідників
Щодня над нашими головами у квартирі, будинку чи офісі висить понад сто міліграмів руті. Ця токсична речовина – основа енергоощадних ламп, яких щороку  в Україну ввозять близько 30-ти мільйонів штук. У кожній  - від  одного до 5-ти міліграмів ртуті - це менше, ніж у традиційних градусниках для вимірювання температури тіла. Однак у лампах – не метал, а його пари. Вони швидко  потрапляють в організм через дихальні шляхи і порушують нервову систему. Втім загрози немає – поки економки   справні. Небезпечні – відпрацьовані та розбиті лампи.

Олександра Глінова – учениця Малої академії наук України

Зараз переважає промисловий тип утилізації, тобто просто викидають лампи на сміттєзвалище, там їх спресовують і ртуть потрапляє в навколишнє середовище. За рік близько 500 кілограмів – це дуже велика цифра і це дуже страшно.

Лише грам ртуті, який потрапив у довкілля, може забруднити більш як 3,3 мільйона кубометрів повітря і 2 мільйони кубів води, вивчила  Олександра Глінова. Дівчина та її друзі - молоді науковці, пропонують спосіб розв’язання глобальної проблеми  - утилізації енергоощадних ламп. 

Олександра Глінова, Антон Єфремов та Владислав Охріменко – учні Смілянського природничо-математичного ліцею та Малої академії наук. Розробили проект утилізатора використаних енергоощадних ламп, який дає можливість відокремлювати ртуть від скла і відправляти елементи на повторну переробку.
Учні запропонували метод розділення скла та ртуті шляхом нагрівання та охолодження і, як наслідок, конденсації небезпечної речовини.
У посудину в герметичній конструкції поміщають енергоощадні лампи. За допомогою насоса  відкачують  повітря, виникає різниця тисків - скло тріскається. Далі під дією нагрівального елемента випаровується ртуть. Потім вмикається система охолодження – пари ртуті конденсуються на стінках герметичного купола і стікають у резервуар.
Висота конструкції – 3 з половиною метри.  Одночасно вона здатна переробляти 200 ламп. Тривалість їх утилізації – 2 години. Вартість установки – близько мільйона гривень. Вона окупиться вже за два роки. Адже видаватиме чисту ртуть, кілограм якої коштує 80 тисяч гривень. Роботою  утилізатора можуть керувати всього двоє працівників, демонструють  на 3D моделі  молоді науковці.Владислав Охріменко - учень Малої академії наук України

За допомогою цього моделювання ми знайшли одну нашу помилку. У нас є на макеті, у нас посудина і під посудиною резервуар зі ртуттю. Цей резервуар ми повинні виймати. На цьому малюнку ми могли його вийняти. А коли ми зрозуміли, що купол сам весь закупорений і з усіх боків обдивилися, ми просто зрозуміли, що не зможем вийняти ртуть.

Учні кажуть, нереально було провести в умовах районної школи всі лабораторні дослідження. Стали в пригоді енциклопедії,  Інтернет та поради дорослих науковців. 


Антон Єфремов - учень Малої академії наук України

Найскладніше мабуть було досліджувати властивості ртуті і прораховувати все наперед. Ми декілька разів cтикалися на тому, що ми не знали повноцінно властивостей ртуті. На інтелтехно в києві нам повідомили, що ртуть не буде зтікати по нашому куполу зі сталі, ми його спочатку не врахували і тепер вже переглянули наш проект.

Утім, усупереч всім труднощам винахідники завершили роботу і створили макет утилізатора. Спочатку планували - зі сталі, але через брак коштів зробили із пластику.


Ольга Чуйко – вчителька фізики Смілянського природничо-математичного ліцею

Діти опрацювали дуже багато матеріалу, дуже багато інформації, вони зіштовхнулися з тим, що потрібно працювати і з енциклопедіями, і з Інтернетом, і вміти щось робити руками, це дуже великий пласт матеріалу піднятий.Олександра Глінова – учениця Малої академії наук України

Ми фактично можемо створити замкнутий цикл переробки енергозберігаючих ламп – тобто їх виготовили, вони відпрацювали, потім ми після цього відокремлюємо ртуть і скло, скло ми відправляємо на потворну переробку на ті ж самі заводи для виробництва енергозб. Ламп. І ртуть туди само.

На черзі - розробка проектної документації та пошук спонсорів, які б профінансували створення дослідного зразка. За планами, однієї такої установки вистачить на переробку відпрацьованих ламп із  цІлої області.


Переглядів: 1368 | Додав: Admin | Рейтинг: 4.0/4
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК