Вітаю Вас ГістьНеділя, 18.03.2018, 03:17

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Травень » 25 » Мистецтво "Топіарі"
13:16
Мистецтво "Топіарі"
Найстаріше в Україні дерево «живе» у Рівненській області. Це дуб, якому 1350 років. Його висота  - 20 метрів, а стовбур ледве можуть охопити п»ятеро людей. Дуб-патріарх – пам»ятка природи державного значення, тому його пильно охороняють. Біологи кажуть: продовжити вік дерева може правильний і регулярний догляд. Обрізка крони - чи не найскладніший його елемент.
Професія Ніни Смілянець – має глибоке коріння. Вона – майстер топіарного мистецтва, яке відоме ще з часів Римської імперії. Топіарі - художня стрижка дерев і кущів, надАння їм найрізноманітніших форм. Було дуже популярним у стародавньому Римі. В часи Середньовіччя перебралося за мури монастирів – монахи за допомогою фігурної стрижки створювали сади для медитацій. Друге народження топіарі - епоха Ренесансу, поява грандіозних класичних садів, як Версальський поблизу Парижа.

Ніна Смілянець – куратор ділянки топіарного мистецтва Національного ботсаду ім. М.М. Гришка

Багато рослин використовуються саме для фігурної стрижки, ці рослини використовуються як декоративні, тобто виконують декоративну функцію, для краси. Для цих цілей ми використовуємо і листьові рослини, і хвойні. Їх можна стригти у вигляді і  геометричних фігур, у вигляді тварин, навіть у вигляді людей, букв, шахмат.

Щодня Ніна Смілянець оглядає свою ділянку в ботанічному саду столиці. Тут – кілометр живоплоту, півтори тисячі кущів, які потрібно стригти по три – чотири рАзи на рік. Каже, робота не з легкИх.


Ніна Смілянець – куратор ділянки топіарного мистецтва Національного ботсаду ім. М.М. Гришка

Бувають такі аномальні спеки, як ми бачимо останніми роками, температура під 40 градусів, але ми стараємося виходити в ранні або вечерні часи, тому що в літню спеку, в саму жару не потрібно стригти рослини, вони також будуть страждати як і люди, через випаровування.

Інструменти – різноманітні. Є великі механізовані бензопили, здатні швидко підстригти живопліт. Але переважно все робиться вручну.Ніна Смілянець – куратор ділянки топіарного мистецтва Національного ботсаду ім. М.М. Гришка

Крім механізованої стрижки, ми використовуємо декілька інструментів для обрізки – це ножиці, які стрижуть великі поверхні, рівні, за своєю конфігурацією, а також секатор, який уже більш точніше вистригає, і повністю доводить форму до своєї краси.

Ручній роботі більше довіряє і садівник з багаторічним стажем Петро Мазур. У його підпорядкуванні – 2 гектари плодово-ягідного саду. Там 160 сортів винограду та 1000 – різноманітних плодових дерев. Обрізають їх не для краси.


Петро Мазур – завідувач науково-дослідної лабораторії садівництва та виноградарства Національного еколого-натуралістичного центру

Щоб дерева продуктивно і вчасно плодоносили їм необхідно проводити формування крони, це досягається за рахунок обрізки плодових дерев. Для кожної плодової культури вона своєрідна і має свої особливості.

Обрізка триває із грудня по березень - залежно від породи дерева. Інструменти звичайні – секатор, ножиці та …. драбина.


Петро Мазур – завідувач науково-дослідної лабораторії садівництва та виноградарства Національного еколого-натуралістичного центру

Є машини для контурної обрізки і плодових насаджень, і виноградників, але вони мало використовуються в світі, обрізка та формування – це така справа, яку неможливо механізувати. Можливо, але до певної міри, тому що машина не бачить, де зовнішня брунька, на яку висоту ту ж гілку потрібно індивідуально обрізати, одну вище, другу менше.

А ось у декоративних садах і парках автоматичні механізовані системи – те, що треба, каже Петро Мазур. І тут нові технології садівники схвалюють. Сьогодні художня стрижка дерев виходить на зовсім інший - вищий - рівень. Рослинам надають складних форм у вигляді фігур тварин, людей і навіть споруд. Зелені слони, жирафи, коні, птахи, екзотичні садові меблі, будинки та цілі міста зі справжніми вулицями - викликають захоплення. Популярні й класичні форми топіарі – кулі, конуси, спіралі, обеліски, живі огорожі. Нові розробки,такі як автоматичний перукар, запропонований учнем Малої академії наук, можуть бути корисними майстрам секаторів та ножиць і внести свою лепту в топіарне мистецтво. А ще - це можливість творити красу не лише в парках та маєтках, але й на вулицях міст і в невеликих садах.
Переглядів: 3206 | Додав: Admin | Рейтинг: 4.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК