Вітаю Вас ГістьСубота, 17.03.2018, 09:04

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Квітень » 19 » Моделі порятунку від "великої" води
10:49
Моделі порятунку від "великої" води
7 листопада 1824 року в Санкт-Петербурзі сталася найбільша в історії міста повінь, що забрала життя 600 мешканців. А спричинила її раптова і сильна злива, через яку вода в Неві піднялася на чотири метри. Проте вже за місяць до лиха його віщувала незвична поведінка тварин: мурахи перемістили свої запаси на верхню поперечину воріт, а щури переселилися з підвалів на горища. Кішка у переддень повені перенесла своїх кошенят на найвищу сходинку хатніх східців. Сьогодні у передбаченні паводків фахівці тим паче не покладаються на інстинкти братів наших менших, вони винайшли інші методи – математичні.
Людмила Горбачова, зав. відділу гідрологічних досліджень УНД

Математические модели  описывают условия формирования стока: например, условия снеготаяния, инфильтрации вод, как в толщу грунтов, так и стекания воды с поверхности водосборов.

Гідролог Людмила Горбачова каже: процедура передбачення повеней проста. Двічі на місяць 450 українських гідропостів телеграмами передають свої показники до Гідрометцентру, де ці дані розшифровують і складають прогноз. Усі розрахунки робить комп’ютер на основі математичних рівнянь. Але автоматика є лише в самому Гідрометцентрі.
На гідропостах її поки що немає, тому там і не можуть упровадити нові точніші методики, як, скажімо, датська «Майк 11». Над  її українською версією зараз  працює Людмила Горбачова.

Система «Майк 11» дає змогу моделювати паводки, повноводдя, прорив дамб, затоплення міських територій. На відміну від інших методик «Майк» може аналізувати, як окремі ділянки водоймища, так і загалом прибуття води і розподіл її по поверхні.
Людмила Горбачова, зав. відділу гідрологічних досліджень УНД

Если бы у нас были такие системы для Киева разработаны, то мы бы могли моделировать ситуацию: там выпало столько-то снега, что произойдет, какой будет сток, в какой части города. Это у нас вообще не развито в стране.

Основна перевага нової методики – прогнози он-лайн набагато оперативніші. Але щоб упровадити новітню розробку, необхідно, по-перше, створити цифрові карти і, по-друге, облаштувати автоматичні станції на гідропостах.  Саме цією частиною завдання зараз активно займається «Укргідроенерго».  

Крім того, незабаром почнуть працювати системи, які дадуть змогу спостерігати за гідроспорудами з космосу.  

Володимир Расовський, заступник генерального директора «Укргідроенерго»

Фильтрационные расходы, раскрытие температурно-осадочных швов, наклоны в разные направления наших сооружений, уровни в пьезометрических створах и многие-многие объективные показатели, которых анализ дает основания судить о нормальном состоянии сооружений.

Щоб знімати всі ці показники, гідроспоруди оснастили спеціальними датчиками. І хоча до остаточного втілення новітньої методики он-лайн прогнозування ще далеко, проте гідрологи впевнені: цьогорічний паводок не стане  для українців стихійним лихом.

Незважаючи на оптимізм гідрологів, більшість людей хотіли б убезпечитися від великої води. Учні Малої академії наук  Олексій та Антон проявили винахідницькі здібності і придумали рятувальний плавзасіб із підручних матеріалів.
Олексій Кирук – учень  Малої академії наук  України

Це найкращий спосіб порятунку людей під час повені, який можна зібрати буквально за хвилину. Ми його назвали Архімедові штани, тому що вони працюють на основі закону Архімеда. Тобто 10 пляшок двохлітрових мають тримати 20 кілограмів,  троє людей можуть нормально на ці штани опиратися і плисти.  

Хлопці продемонстрували принцип роботи плавзасобу. Виявилося, що це тільки з виду прості пластикові пляшки, насправді ж вони мають секрет.Щоб пляшки стали міцними і могли витримати велику вагу, спершу їх потрібно «зарядити»: відкритими покласти на півгодини до морозильної камери, а діставши, швидко закрити. Через перепад температури повітря в пляшках розширюється і вони надовго стають твердими.


Антон Козирєв - учень Малої академії наук України

Спочатку ми охолоджуємо пляшки, для того щоб випустити з них усе повітря. Потім ставимо їх у холодному приміщенні, закриваємо, а далі кладемо на сонце, щоб був більший тиск і вони були тверді - це дасть їм додаткову підйомну силу.

Тепер можна братися до будівництва. Матеріали всі під рукою: скотч і що-небудь для основи: дошки, штани, ковдри – це вже як фантазія спрацює. А далі справа техніки.


Антон Козирєв - учень Малої академії наук України

Спочатку ми монтуємо перший шар, у якому 5 пляшок; потім  монтуємо другий шар, у якому їх вісім. Тобто одна така частина із 13 пляшок  може дати підйомну силу 26 кілограмів.  Якщо в нас таких 4 частини, то пляшок у нас буде всього 52 і це дасть нам підйомну силу 104 кг. Її вистачить, щоб підняти двох дорослих людей.

За таким принципом можна зробити пліт будь-якої конструкції і величини. Приміром, на катамаран пішло 256 пляшок, а витримати він може вагу до 500 кілограмів. Його основою стали дошки від підлоги.


Олександр Верхман – керівник гуртка винахідників Центру НТТ «Сфера»

Беремо дошки, прикручуємо їх рядами скотчем, який склеює їх і тримає. Вони прив’язані і міцно тримаються. Власне, це є корпус судна.  Таке судно майже не можливо потопити. По ньому можна стріляти: якщо проб’ється три-чотири пляшки, то всі інші працюють. У нього дуже велика надійність.

Катамаран кілька разів випробовували на воді і він добре себе показав. Та основна його перевага – можливість майже миттєвого будівництва. Якщо пляшки підготовлені, вистачить і десяти хвилин. А це дуже важливо у надзвичайних ситуаціях, коли дорога кожна секунда. Тому народні умільці шукають і знаходять нестандартні рішення і матеріали.

Так, російські «кулібіни» зробили човен з алюмінієвого листа та пластикових каналізаційних труб. Шви всередині закрили монтажною піною. Своє дітище завдовжки 3 метри і  завширшки 1,2 метра вони назвали «Вітерець-8». Плоти будують навіть і з повітряних кульок, хоча доведеться  надути їх щонайменше 50. Ще один незвичайний плавзасіб умільці спорудили із порожніх пластикових бочок, закріплених у три ряди по п’ять штук на дерев’яному каркасі.
Катамаран молодих винахідників має ще одну перевагу: він дуже легкий. Найбільша його версія потягне на 40 кілограмів, а витримати може цілих 500. Тож на такому плавзасобі можна ще й подорожувати річками.

Олексій Кирук – учень  Малої академії наук  України

Ось так одна людина може на ньому плисти; навіть декілька людей можуть за нього триматися і не потонути. І можна навіть в одежі плисти, щоб не замерзнути. А оце спрощена версія: майже в кожній оселі є такі шестилітрові бутлі; якщо їх зв’язати будь-якою ганчіркою або мотузкою, може вийти зручний плавальний засіб.

Про наближення надзвичайної ситуації, такої як повінь, люди хотіли б знати заздалегідь, щоб ужити заходів безпеки. Але, на жаль, найчастіше виходить не так. Тож іноді прості і навіть, на перший погляд, смішні підручні засоби можуть урятувати життя.
Переглядів: 1371 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК