Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 16:30

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Січень » 4 » Науковці зосередилися на комунальних послугах
13:22
Науковці зосередилися на комунальних послугах
Зима – це не лише низка веселих свят, а й значні грошові витрати, в тому числі й на комунальні послуги. Адже часто централізоване опалення, яке обходиться майже у три гривні з квадратного метра, не забезпечує достатнім теплом - і українці масово вмикають обігрівачі, як результат – чи не вдвічі збільшуються видатки на електрику. Зростає також узимку і споживання газу та води, насамперед гарячої. Щоб контролювати кубометри, кіловати та гігакалорії, люди встановлюють індивідуальні прилади обліку – лічильники.

Костянтин Лопатін, начальник департаменту обслуговування та розрахунків із населенням КП Шевченківського району

Коли така ситуація, що в деяких мешканців прилади обліку є, а в декого приладів обліку немає, то ті мешканці, які не мають приладів обліку, живуть, так би мовити, наче за часів комунізму. Тобто люди сплачують не за фактично спожитий обсяг, а за якусь емпіричну величину, яку не завжди вони спожили.

Те, що лічильники допомагають зекономити, українці зрозуміли давно. Приміром, уже 65 % людей обладнали квартири приладами, котрі рахують  витрати води. Також багато хто встановлює лічильники газу та тепла. І вони у великому виграші порівняно з тими, хто сплачує за ці послуги «середньоарифметичну» ціну.


Денис Коваленко, учень Малої академії наук України

Зараз дуже великою проблемою є те, що люди іноді не знають, за що вони платять гроші, коли їм надходять рахунки. Моя розробка призначена для набагато простішого підрахунку витрат у комунальній сфері.

Молодий науковець Денис Коваленко підтримує людей, які встановлюють лічильники для обліку спожитих ресурсів. Але не всі можуть дозволити собі потратити гроші на такі прилади. Тож Денис переконаний, систему слід зробити централізованою, але рахувати індивідуальне споживання комунальних благ. Що й демонструє своєю розробкою.


Денис Коваленко, учень Малої академії наук України

Суть у тому, що перед будинком ставляться лічильники,  які передають свої дані раз на годину або раз на день на такий кореневий концентратор, який збирає дані.  Також у кожній квартирі стоять подібні концентратори квартирні, які  в цей кореневий присвоюють свої  ІР-адреси - і вони також збирають, але із квартири дані і передають на нього»

Принцип роботи мережі – це  взаємодія (через бездротові канали зв'язку) окремих вузлів. Дані одержують від під'єднаних до них датчиків. Вузли можна програмувати під конкретне завдання – облік води, газу, теплової та електричної енергії. Показники надходять на центральний комп'ютер, де аналізуються.
Розміщувати вузли можна в будь-якому місці, оскільки вони не потребують підключення до електрики. Налаштування мережі - автоматичне.
Звичайно, такі «загальні» лічильники в будинках сьогодні встановлюються – це передбачено законодавством.

Максим Гаврилкін, начальник науково-технічного відділу №3 з вимірювань теплоти і рідин ДП "Укрметртестстандарт"

Многие застройщики сейчас выводят счетчики за пределы квартиры. В общем-то, это правильно, потому что счетчики получаются не на балансе хозяина квартиры, а они на балансе снабжающей организации, как, собственно, и электрические счетчики и газовые.

Тільки-но мешканці встановлюють індивідуальні лічильники – обліком займаються відповідні служби. Приміром, якщо це прилад для обрахунку кількості спожитої води, контроль здійснює водоканал. Загальні будинкові вузли найчастіше фіксують витрати теплової енергії.


Костянтин Лопатін, начальник департаменту обслуговування та розрахунків із населенням КП Шевченківського району

Принципова схема  роботи вузла обліку теплової енергії зрозуміла – це досить складний з технічної і логічної точки зору прилад, але принцип його дії досить простий. Він обраховує кількість теплоносія, тобто гарячої води, яку було пропущено через внутрішню будинкову систему за одиницю часу, і різницю температур між подавальним та зворотним трубопроводом.

Схему такого вузла і взяв за основу учень Малої академії наук  Денис Коваленко. Але він пропонує новий спосіб передачі даних.


Сергій Вольвач, старший викладач комп»ютерних дисциплін ПВНЗ «Європейський університет»

Процедура донесення зводиться до того, що ми застосували сенсорні мережі.  Безпровідні сенсорні мережі дають можливість передавати дані, зняті якимись показниками і лічильниками, по ланцюжку і до кінцевого пункту збору всіх даних. І тому в режимі реального часу можна спостерігати, яке споживання іде в конкретному місці конкретною особою, і при необхідності можна обмежити подачу цього ресурсу.

З такою схемою обліку власник квартири сам може контролювати свої витрати, а це захищає його від переплат і розтрачання ресурсів. Людина віддасть гроші лише за те, що спожила. Цього не передбачено в обладнанні, яке працює сьогодні. А якщо порівнювати систему, розроблену Денисом, із встановленням індивідуальних лічильників, то вона має ще одну перевагу – до процесу буде залучено менше структур.


Максим Гаврилкін, начальник науково-технічного відділу №3 з вимірювань теплоти і рідин ДП "Укрметртестстандарт"

Преимущество этой системы в том, что это все делается меньшим количеством людей и, что самое важное, информация снимается одновременно со всех счетчиков, то есть, нет небаланса в показаниях счетчика, установленных в квартирах, и общедомового счетчика, который стоит на входе в дом.

Звичайно, впровадження такої інноваційної  системи потребує не лише значних матеріальних затрат, а й змін у законодавстві. Втім, результат того вартий.


Сергій Вольвач, старший викладач комп»ютерних дисциплін ПВНЗ «Європейський університет»

Коли мова йде про багатомільярдні витрати на утримання ЖЕКів і обрахунок того, скільки потрібно для того, щоб модернізувати цю сферу, то виграш очевидний, він буде в рази. Якщо врахувати всі витрати, які йдуть на те, що ми втрачаємо в процесі транспортування носіїв – води, газу чи тепла, то виходить 50-60 %.

Коли господареві виставляють  величезні цифри в рахунках, складених за показниками загальних лічильників, він обурюється: звідки все це взялося? А коли на власні очі бачить, скільки витратив води, тепла, газу чи світла, замислюється над економією. Модель обліку, яку пропонує молодий науковець Денис Коваленко, показує, як дійти згоди в цьому конфлікті.

Економить той, хто вчасно сплачує, переконаний колега Дениса, теж МАНівець  Віталій Доценко. Голосніше за всіх сперечаються через високі комунальні рахунки ті, хто їх узагалі ігнорує. Як боротися з такими людьми, знає Віталій: боржникам слід припиняти подачу комунальних ресурсів.
Молодий науковець розпочав боротьбу з боржниками ще торік, коли придумав блокатор  подачі води. Він встановлюється поряд із лічильником і контролює плату за використану воду. Якщо гроші не надходять вчасно, вода перекривається.
Прилад складається з таймера, виконавчого пристрою, блока обробки карток та акумулятора. Таймер можна встановити на будь-який період, наприклад, на  25-ть днів – саме стільки часу відведено на сплату боргу. Чи надійшли гроші, «розкаже» міні-банкомат, він же  - блок обробки карток. Якщо коштів немає, відповідний сигнал отримає блокатор.

Віталій Доценко, учень Малої академії наук України

Коли підходить 25-й день, тоді пристрій перекриває подачу води на 50 відсотків. Це все означає, що протягом п’яти днів людина повинна сплатити за воду. Якщо несвоєчасно сплачено за воду або зовсім не сплачено, тоді людина бере пластикову картку, іде до банку і цю інформацію заносить на пластикову картку. Потім  вставляє пластикову картку у виконавчий пристрій, він порівнює інформацію: якщо все правильно, тоді спрацьовує виконавчий пристрій і вмикається подача води в цю квартиру.

Отримавши схвальні відгуки від комунальників, Віталій Доценко взявся за розробку ще одного блокатора - подачі газу. Принцип його роботи той же, що і в попереднього приладу: так само дається 30 днів, щоб внести гроші у вмонтований банкомат, інакше подача газу припиняється.


Сергій Чередниченко, начальник лабораторії ДП "Укрметртестстандарт"

Идея использования таких приборов в коммерческом учете, конечно же, хороша, потому что она будет стимулировать потребителей не только выполнять свои обязанности как плательщика за эти ресурсы, но еще и беречь эти ресурсы.

Кожен із цих приладів коштуватиме 400 гривень, каже Віталій. Буде справедливо, якщо витрати на їх встановлення візьме на себе ЖЕК, вважає молодий науковець. Але для впровадження методу, так само як і системи Дениса Коваленка, потрібна законодавча підтримка.


Сергій Чередниченко, начальник лабораторії ДП "Укрметртестстандарт"

Одни бы восприняли это как данность и следовали бы букве закона, другие бы просто уклонялись от установки этих приборов, а третьи – это разряд наших доморощенных кулибиных, которые бы пытались этот прибор обмануть, делали бы попытки каких-то несанкционированных проникновений.

Встановлення блокаторів подачі ресурсів не є способом загнати господаря у глухий кут, підкреслює Віталій. Навпаки, життя людей полегшиться: оплатити комунальні послуги можна буде, не виходячи з квартири. А головне: так само, як і метод Дениса Коваленка, розробка Віталія допоможе всім контролювати свої витрати, а значить – економити.


Переглядів: 1626 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК