Вітаю Вас ГістьЧетвер, 26.04.2018, 12:25

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Квітень » 6 » "Павуча" наука
12:51
"Павуча" наука
Нашу планету населяють близько тридцяти тисяч різних видів павуків. Їхньою візитною карткою є, звичайно ж,  павутиння. Воно настільки легке, що ниточка завдовжки  як екватор Землі важить усього 340 грамів. І хоча дехто боїться павуків, та в багатьох людей вони, навпаки, викликають захоплення. А тому їх тримають удома  - замість звичних собак і котів. Але за такими  екзотами потрібен особливий – догляд.  Ретельне дослідження у цій сфері провів юний науковець із Сумщини.
У народі кажуть – якщо до вашої оселі заповзе павук, його не слід нищити. Цей візит означає добру звістку. Якщо вірити прикметі, то гарні новини в домі школяра Костянтина Шкриля не переводяться: він живе під одним дахом із п`ятьма десятками найбільших у світі павуків – птахоїдів.
Костянтин Шкриль – учень 11 класу загальноосвітньої школи міста Сум та Малої академії наук. Досліджує оптимальні умови утримання і розмноження в неволі павуків-птахоїдів.

Костянтин Шкриль, учень Малої академії наук України

 Павуки-птахоїди взагалі тварини, які не харчуються птахами, хоча їх назва говорить сама за себе. Вони більш пристосовані до харчування комахами. Птахоїдами їх назвали, бо перший раз, коли їх побачили саме на острові, такий павук – терафозо блонді, це найбільший павук-птахоїд – він впіймав птаха, не зовсім великого

Павуки-птахоїди  належать до типу членистоногих, класу павукоподібних. У природі їх близько 20 видів. Мешкають в Азії, Африці, Австралії, Північній та Південній Америці. Серед інших павуків вирізняються великими розмірами: розмах їхніх ніг може сягати двадцяти восьми сантиметрів. Вік самців найчастіше не перевищує семи років, а от самки доживають і до тридцяти.

Костянтин, який мріє стати зоологом,  розводить птахоїдів уже чотири роки. Робить це не лише заради задоволення - хоче навчити людей, котрі тримають удома таких екзотів, як правильно з ними поводитися. Молодий науковець радить: у павука завжди має бути вода, бо якщо без їжі дорослі птахоїди можуть витримати майже рік, то без води – загинуть. До речі, годує своїх улюбленців Костя переважно тарганами.

Костянтин Шкриль, учень Малої академії наук України

 Якщо павук маленький, його потрібно годувати чим частіше, тим краще, а от павуків, наприклад, віком 4 роки можна кормити раз в 2 неділі або раз в місяць великим тарганом

Якщо з харчуванням особливих проблем немає, то розмноження птахоїдів  у неволі – річ серйозна. Костя пригадує випадок, коли одна із самиць з`їла своє потомство, бо воно почало гнити через надмірну вологість у тераріумі.


Костянтин Шкриль, учень Малої академії наук України

 Температура близько 30 градусів Цельсія і нижче – це також залежить від виду, і вологість – для тропічних видів близько 80%, а для пустельних видів – 70, десь так, 65 

Молодий науковець каже: люди заводять павуків-птахоїдів переважно заради розваги або з цікавості. Але спостерігаючи за своїми улюбленцями, Костя помітив: вони погано переносять стреси та надмірну увагу.


Костянтин Шкриль, учень Малої академії наук України

 В основному люди починають з того, що вони беруть їх на руки, але цього робити не можна. Треба пам’ятати те, що якщо до тебе приходять гості, потрібно павуків на руки не брати і не давати гостям, бо гостей же може павук вкусити. Не підходити до тераріумів у нетверезому стані, часто бували випадки, що людей просто покусали

Втім, навіть якщо птахоїд і вкусить – не страшно, заспокоює юний науковець. Жодного смертельного випадку досі не зафіксовано. Максимум – температура і головний біль. До речі, своїх вихованців Костянтин часто вивозить на люди.


Людмила Харламова, науковий керівник

 Вже двічі – у минулому році і в цьому році – він презентував результати своєї роботи на Всеукраїнському конкурсі юних зоологів і тваринників в місті Києві. В минулому році Костянтин отримав 3 місце, а в цьому році – 1 місце.

Дослідник виявив певні особливості в поведінці павуків: скажімо, вони реагують на музику – починають рухаютися, впізнають свого хазяїна – можуть навіть гратися з ним. До того ж птахоїди здатні захистити господаря не гірше як собака. І характери, стверджує Костя, у них різні: є спокійні павуки, а є - агресивні. Саме такі войовничі екземпляри приваблюють його найбільше – вони весь час трудяться: як і належить павукам – плетуть павутину, котра, до речі, є цінною сировиною в медицині.

Нитка павутиння у п’ять разів міцніша за сталеву, вдвічі еластичніша від нейлону - здатна витягуватися майже на 30 відсотків від початкової довжини. Завдяки таким характеристикам павутиння нині використовують як хірургічні нитки. До того ж воно є біологічно сумісним із тканинами людини і в організмі повільно розсмоктується.
Але крім користі павуки приносять і естетичне задоволення, каже Костянтин. Спостерігаючи за своїми улюбленцями, він зацікавився: чи є у цих створінь інтелект? Відповіді поки що не знайшов, але то вже наступний етап досліджень.
Переглядів: 2608 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/2
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК