Вітаю Вас ГістьВівторок, 24.04.2018, 11:46

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Квітень » 5 » Підкорювачі надміцних грунтів
15:22
Підкорювачі надміцних грунтів
Одну з найдовших у світі залізниць – Байкало-Амурську магістраль протяжністю понад чотири тисячі кілометрів прокладали 46 років. Траса перетинає сім гірських хребтів і має десять тунелів. Будівництво стало найдорожчим інфраструктурним проектом Радянського Союзу і коштувало майже 18 мільярдів карбованців. Це в чотири рази більше, ніж планували, зазначає український винахідник Леонід Пелевін. І пояснює причину: левову частку грошей «з’їла» закордонна техніка.

Леонід Пелевін, винахідник

Ґрунти там вічномерзлі, їх необхідно розробляти спеціальними машинами, яких у нас не будували. Тому працювала американська, японська та інша техніка. Але річ у тім, що її робочі органи мали дуже малий строк експлуатації. Приміром, розпушувач з японським наконечником: цей відносно маленький наконечник вагою 20-25 кг міг працювати не більше від двох годин, а коштував аж 25 доларів.

Леоніда Пелевіна, як і більшість радянських науковців у будівельній сфері,  залучили до прокладання БАМу. Перед ним поставили непросте завдання – розробити нові деталі для машин, не гірші від іноземних, але дешевші.


Леонід Пелевін, винахідник

Було проведено спеціальні досліди протягом 2-3 років і ми зуміли створити наконечники, які могли працювати той самий час, але коштували 5 карбованців за тонну.Сьогодні, коли минуло кілька десятиліть після того грандіозного винаходу, науковець розкриває секрет вітчизняних наконечників – надміцний матеріал з відпрацьованих гусениць танків, що поверталися з афганської війни. Цими наконечниками Леонід Пелевін не лише прокладав Байкало-Амурську магістраль, а й свій нелегкий шлях винахідника.


Леонід Пелевін, винахідник

Ми в основному займаємося розробками робочих органів будівельної техніки з метою зменшення її енергоємності, підвищення надійності, а також  проектуванням різного типу машин. Основні машини, з якими ми працюємо, землерийні. Це великі роторні та ланцюгові екскаватори, великі кар’єрні екскаватори.

За довгі роки роботи на кафедрі будівельних машин Леонід Пелевін отримав 200 патентів на винаходи, якими користуються в Україні та країнах СНД. Приміром, ківш для екскаватора з ціпами незамінний для риття липкого ґрунту. А  робочі органи безперервної дії для землерийних машин науковець створив у співпраці зі своїми учнями.


Євгеній Горбатюк, колега  винахідника

Найперше їх застосування – це, звичайно, риття траншей, котлованів на звичайних наших траншеєкопачах. Їхня перевага у надійності, але вони   енергоємні. Їх також можна застосовувати і на ручному механізованому інструменті, і на великих траншеєкопачах.

До речі, при певних розрахунках вони можуть рити і на поверхні Місяця. А випробовують робочі органи на спеціальних стендах: встановлюють деталі, що «копають» різні типи ґрунтів, потім знімають показники і приймають рішення, які робочі органи до яких машин підходять.     

Сьогодні Леонід Пелевін уже не так активно працює над новими розробками. Але нині в нього не менш відповідальна місія: передати свій досвід студентам і переконати їх: не важливо, що проектувати – великі машини чи деталі до них, важливо думати про те, як полегшити людську працю.
Переглядів: 1129 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК