Вітаю Вас ГістьСубота, 24.03.2018, 18:48

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Липень » 5 » "Принцип дії": мистецтво величного Звуку
09:36
"Принцип дії": мистецтво величного Звуку
Якось Святий Павлин, єпископ Ноланський, втомившись від тривалої подорожі, приліг відпочити на галявині. Йому наснився дивовижний сон: маленькі янголятка несли в долонях квітки польових дзвіночків, від яких лунав мелодійний звук. Це видіння надихнуло святителя привнести в храмове богослужіння сигнальний музичний інструмент – дзвін. У квіткового прототипу церковний дзвін запозичив хіба що форму. Все решта – матеріали, пропорції, розміри винайдено людьми.

Отець Борис

Били в бревно, об бревно били билом - это тоже назывался звон. Были каменные колокола. Умудрялись лить колокола стеклянные, и сейчас есть такие ребята, которые льют хрустальные колокольчики. Были колокола латунные, чугунные, стальные, но самые широко распространенные – это все-таки бронзовое литье.

Класичний склад дзвонового сплаву – 80 % міді та 20% олова. При змішуванні цих металів утворюється бронза – міцніша, твердіша, з низькою температурою плавлення, а головне – з особливим звучанням. Якщо до сплаву додати менше олова, звук буде гірший, якщо більше – метал буде крихким.

Матеріал, з якого виготовлено інструмент, – перше, що впливає на його звучання. Утім велике значення має і товщина стінок. У різних місцях дзвона вона різна.

Отець Борис

Если разрезать колокольчик, то мы увидим разные толщины: нижняя часть толстая, средняя – средняя, верхняя часть – тоже средняя толщина, середина колокола – тонкая часть. Вот в чем, собственно, и заключается сложность литья - в сложной конфигурации.

Виготовленням сувенірних мініатюрних дзвонів Отець Борис захоплюється вже кілька років. У цій майстерні їх роблять різні: іменні, із зображенням храмів та монастирів тощо. Отець Борис каже: технологія їх виготовлення майже така сама, як і великих службових дзвонів. Спочатку має з’явитися бажання й ідея, далі – справа техніки.


Отець Борис

Сначала создается по принципу «хочу - не хочу» и делается эскиз того, что я хочу. Потом вступают  люди, которые этим занимаются, которые имеют образование – это скульптор, художник, модельер. Делается мастер-модель, затем промодель, потом по промодели - серийная партия, которая запускается в массовое литье.    

Лиття дзвонів – тривалий процес. Щоб його «розбавити», майстри олюднювали дзвони: давали їхнім елементам назви частин людського тіла – язик, губа, вухо, плече. Як і людей, їх хрестили, давали власні імена та навіть карали: били різками і відправляли в заслання. Вперше таким чином покарали дзвін у російському місті Угличі: він оповістив про смерть царевича Димитрія 1593-го року. За це йому вирвали «язика» і відправили до Сибіру.

Справжнє диво починається, коли дзвін готовий і встановлений на дзвіниці. Принцип його дії демонструє дзвонар. І кожен з них має свої секрети майстерності.

Сергій, дзвонар

Якщо я піднімаюсь, то я обов’язково молюся.  Починається з Благовісту – у великий дзвін б’ються удари, а тоді починається дзвін основний у три прийоми. Є великі дзвони. В нас три  великі дзвони, які зведені на педалі, дзвоняться ногами, є задзвонні – це рукою правою і лівою, переборні.

Церковні дзвони поділяються на три групи: великі – благовісники, середні і маленькі. Благовісники бувають святковими, недільними, пісними та буденними. Вони найгучніші – скликають людей на службу. Середні та маленькі дзвони прикрашають звучання великого.

Уже вісімнадцятий рік поспіль Сергій піднімається на дзвіницю Києво-Печерської лаври. Пригадує: коли потрапив сюди вперше, зрозумів – дзвонарство – його покликання. Але виявилося, що цієї професії ніде не навчають, тож мистецтво гри на дзвонах довелося опановувати самотужки.

Сергій, дзвонар

Є основна канва, а там -  як настрій, як відчуття. Тому що, скажу відверто, я ніколи не знаю, як от саме зараз подзвоню. Знаходитись на самій дзвіниці, чути дзвін, і знаходитись десь на вулиці – є різниця.  

Окрім настрою дзвонаря, на ту чи іншу мелодію впливає також подія, якій дзвін присвячений: на великі церковні свята, як-от Великдень чи Різдво, він гучний і урочистий, під час посту – повільніший і тихіший. Мають значення і  зовнішні фактори.


Сергій, дзвонар

Звучання залежить від погоди - туман, сніг, дощ… Ви ж розумієте, що коливання звуку іде в просторі і природні чинники на це впливають. Коли суха погода, тепло, сонячно, то, звісно, дзвін насичений.

Служителі церкви помітили: дзвін по-різному впливає на людей: хтось радіє, хтось плаче. Іноді на дзвіницю піднімаються навіть заради наукових експериментів.


Сергій, дзвонар

До нас приходили школярі, приносили воду, насіння. Все це розкладали на дзвіниці під час дзвону і робили досліди. І що цікаво – насіння проростало швидше, було якіснішим. З водою робили експерименти. Дзвін позитивно впливає і на воду.

Саме через позитивну енергетику, яку несе звучання дзвонів, ці інструменти виходять за межі церков. Дедалі частіше люди тримають удома їх мініатюрні копії і вірять, що таким чином не лише очистять свої душі, а й захистять оселю від усякого лиха. Адже принцип дії великого дзвона і його крихітного дубліката - однаковий.


Переглядів: 1132 | Додав: Admin | Рейтинг: 3.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК