Вітаю Вас ГістьПонеділок, 23.04.2018, 05:00

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Червень » 28 » "Принцип дії": знайомство з технологією ліфтів
09:50
"Принцип дії": знайомство з технологією ліфтів
Небайдужий до театру римський імператор Нерон наказав у своєму палаці встановити перший в історії підйомний пристрій. На ньому могли розміститися актори і декорації, а в рух його приводили кілька рабів. Тривалий час ліфти вважали розкішшю і встановлювали тільки в замках та палацах. І лише в 19 сторіччі вони ввійшли в масовий вжиток. У наш час принцип дії цього транспортного засобу зазнав значних змін.

Віталій Майстренко, директор центру досліджень та вдосконалення виробів ПРАТ «Отіс»

Останні 10 -15 років швидкість ліфтів збільшилась дуже, тому що і висота підйому, і кількість поверхів набагато більші. Їхати на швидкості, скажімо, 1 м/с в будівлях, які мають до 40 поверхів, – це дискомфорт. Плавність руху кабіни за останні 10 років помінялась також.

Ліфти бувають електричні та гідравлічні. Принцип дії гідравлічних передбачає, що встановлений у шахті насос нагнітає масло у високий циліндр із поршнем, який рухається під тиском масла. Через систему блоків і тросів рух поршня передається кабіні. Конструкція електричного ліфта, запропонована 1861-го року Елішею Отісом, складніша. В ній передбачені електричні засоби, що відповідають за освітлення та зв’язок із кабіною.     


Борис Луначевський, технічний директор ПРАТ «Отіс»

Лифт состоит из таких основных узлов: это кабина лифта, это противовес лифта, это лебедка, которая находится в машинном помещении и приводит в движение кабину, это контроллер, который  управляет работой лифта.
Приямок имеется в шахте лифта, где расположено оборудование для того, чтобы кабина во время посадки могла садиться на буферы. Кабина движется по жестким специальным лифтовым направляющим и так же движется противовес по направляющим.  


Сьогодні в експлуатації переважно електричні ліфти, хоча у старих невисоких будинках досі діють і гідравлічні. Вони рухаються повільно – по півметра за секунду, тоді як високошвидкісні електричні можуть долати і по 18 метрів. До того ж працює гідравліка на маслі, а це не  відповідає нормам екології та пожежної безпеки, яка є однією з основних вимог до сучасних ліфтів.


Віталій Майстренко, директор центру досліджень та вдосконалення виробів ПРАТ «Отіс»

В пожежних ліфтах є пожежний люк. Пожежна служба приходить, ставить ключ свій, повертає його в режим пожежний, і пожежники під час пожежі, залежно від її стадії, можуть зупинити ліфт у будь-якій точці і відчинити люк, тому що двері можуть уже не відчинитися.

Такі ліфти є обов’язковими в будинках, які мають 16 і більше поверхів. Вони витримують температуру 9000 С протягом години. У разі небезпеки доставляють людей на перший поверх. Між іншим, за статистикою, ліфти – найбезпечніший транспорт. Хоча у 19 сторіччі люди остерігалися їх через ризик зірватися вниз. Але відомий американський винахідник Грейвс Отіс розвіяв ці страхи.

1854 року Отіс  розробив уловлювач - засіб для зупинки кабіни в автоматичному режимі в разі раптового розірвання тросів. Щоб довести його ефективність, Отіс піднявся на 10 метрів і наказав перерубати троси. Ліфт лишився на місці.

Віталій Майстренко, директор центру досліджень та вдосконалення виробів ПРАТ «Отіс»

Якщо спрацьовує обмежувач швидкості з якоїсь причини, то ліфт зупиняється на уловлювачах – гальмує. Це гальмування має бути безпечне.   Прискорення не повинно перевищувати 9,8 м/с в квадраті – це прискорення вільного падіння. Якщо сказати по-народному і простіше, то це приблизно так, як людина зістрибне з метрової висоти.

Високі європейські стандарти роботи ліфтів прийняла й Україна. Вони передбачають, зокрема, максимальний рівень шуму - 55 децибелів. Але основне - це швидкість, висота і вантажопідйомність.


Борис Луначевський, технічний директор ПРАТ «Отіс»

240 кг, 400 кг, 630 кг и 1000 кг – это грузоподъемность, больничные лифты – 1275 кг. Скорость движения – 1 м/с и 1,6 м/с, больничный лифт – 0,63 м/с и 1 м/с.  Высота подъема – 75 метров.

Це середньостатистичні показники. Та дедалі частіше підйомники створюють за індивідуальними проектами. В історії ліфтобудування відомо чимало рекордсменів.

Наприкінці 19 сторіччя побудували ліфт, у якому поміщалося 100 чоловік. Його маршрут пролягав над річкою. 1931 року в Нью-Йорку в 67-ми поверховій будівлі встановили двоповерховий ліфт, який висаджував та набирав пасажирів одночасно на двох поверхах. А в Німеччині 2001 року сконструювали горизонтальний ліфт, який перевозить людей через пожвавлену трасу.
Останнім часом виробники прагнуть удосконалити принцип дії ліфтів, щоб зробити їх комфортними і для інвалідів. Проектують кабіни, в яких могла би розміститися людина на візку, і обіцяють, що незабаром оснастять їх синтезаторами мови і шрифтом Брайля.
Переглядів: 1746 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК