Вітаю Вас ГістьСубота, 24.03.2018, 18:57

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Березень » 15 » РУБРИКА: "ВІДОМИМИ НЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ" - Батько українського зерна
13:21
РУБРИКА: "ВІДОМИМИ НЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ" - Батько українського зерна
Щороку він збирає своїми руками понад сто тисяч колосків. Потім експериментує з кожною зерниною. І все для того, щоб через довгих 15 років побачити новий сорт пшениці чи кукурудзи. Створення шедевру – рідкісне явище, каже український селекціонер зі світовим ім’ям  Володимир Моргун. Але він не лише вірить у диво, але й натхненно працює вже 27 років в Інституті фізіології рослин і генетики, який сам заснував.

Володимир Моргун – директор Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ

Створено 130 сортів різних сільгоспкультур, які вже 32 роки висіваються на теренах України, країн СНД.  Наші сорти «Смуглянка золотоволоса», «фаворитка» вперше за всю історію України забезпечили рекордний врожай – 120-131 ц. з гектара. 4 із 5 окрайців хлібини випікається із сортів, виведених нашим інститутом.

Селекціонером Володимир Моргун став ще в дитинстві, коли допомагав дідусеві щеплювати дерева в колгоспному саду. Перший успіх – виведення експериментальним генетичним методом «киянки». Це озима пшениця, яка давала на третину кращий врожай, ніж тодішні сорти.  


Володимир Моргун – директор Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ

Потрібно підібрати правильно батьківські форми. Це така тонка робота: пінцетом каструють материнську рослину, тоді миють руки спиртом, щоб не занести чужий пилок; береться пилок у батьківської рослини, наноситься пінцетом на приймочку материнської, накривається ізолятором даний колосок і там утворюються гібридні зерна.

Щоб побачити новий сорт, потрібне неабияке терпіння. Кожен винахід для Моргуна та його колег, наче поява на світ немовляти.Микола Гаврилюк – заступник директора Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ


Сорт - це дитя, він повинен мати високу зимостійкість, високі показники продуктивності, повинен бути адаптований до умов зони, не пошкоджуватися шкідниками, хворобами і так далі.


Сучасні технології пришвидшили роботу над новими сортами, розповідає  селекціонер. Цей газовий хроматограф аналізує склад зерна. За 4 години встигає дослідити 80 речовин. Раніше один складник вивчали цілу добу.


Павло Маменко – старший науковий співробітник Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ  


Безпосередньо ви робите витяжку рослини, заганяєте її в хроматограф, вона підключена до міжнародної бібліотеки - так проводиться визначення речовин, і їх ідентифікація. Це дозволяє безпосередньо досліджувати рослини, які ростуть в оптимальних умовах і, наприклад, у стресових умовах, порівнювати між собою результати.
І ми можемо вживати якихось безпосередніх заходів, щоб підвищувати стійкість рослин до несприятливих факторів довкілля.


Нині Володимир Моргун та його колеги працюють над поліпшенням сортів гібридної кукурудзи та озимої пшениці. Щоразу науковці піднімають планку досконалості.


Віктор Швартау – заступник директора Інституту фізіології рослин і генетики НАНУ

Постановою Кабінету міністрів генетична колекція академіка Моргуна дійсно визнана національним надбанням.
Безпрецедентні сорти, величезні площі, потужне впровадження, настільки потужне, що його бачать не тільки в нашій державі, його бачить закордон: кількість закордонних делегацій просто величезна.


Сьогодні українці споживають 80 відсотків зерна, яке народилося з насіння, виведеного в Інституті фізіології рослин. Нашого селекціонера  Володимира Моргуна оцінили в усьому світі. Адже він працює, щоб  жодна людина на планеті не відчувала голоду. І переконаний, генетика може підвищити врожаї зернових у кілька разів. Заради цього й трудиться,  не покладаючи рук, навіть у свої 75 років.

Надалі Інтелект.UA продовжить розповіді про відомих та успішних українських науковців. Не пропустіть!
Переглядів: 1260 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК