Вітаю Вас ГістьПонеділок, 19.03.2018, 00:09

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Липень » 27 » Шлунок перевірятимуть за подихом
14:18
Шлунок перевірятимуть за подихом
За нею «полювали» понад століття, але вона весь час вислизала з рук медиків. І ось австралійський лікар Баррі Маршал зробив відчайдушний крок, щоб довести світові її існування: свідомо поселив її у своєму організмі - і вже за десять днів захворів на гастрит. 2005-го він одержав Нобелівську премію за відкриття «гелікобактер пілорі» - винуватиці більшості шлункових захворювань, у тому числі й раку. Тепер учені шукають швидких і ефективних методик виявлення невловимої бактерії. Одну із них пропонує Олексій Осипа - учень Малої академії наук, випускник київського ліцею «Наукова зміна». Спільно з науковцями Інституту біохімії імені Палладіна брав участь у розробці та апробації приладу «Гелікотестер» - дихального тесту для діагностики гелікобактеріозу шлунка – однієї з основних причин запалень травного тракту.

Олексій Осипа, учень Малої академії наук

 Коли людина йде до лікарні, то значить в неї вже щось болить. В цьому я впевнений. А навіщо робити діагностику вже в тому разі, коли щось болить, якщо нам відомо, що бактерія ця викликає більшість захворювань. Якщо болить, то вона там є – це вірогідність відсотків 90. Тому саме ця превентивна терапія має дуже велике значення

Юнак каже: будь-яке захворювання найкраще діагностувати на ранніх стадіях. Особливість шлункових захворювань якраз у тому, що вони довго не виявляють себе. А проходити неприємні процедури – ковтати зонд, здавати аналізи, якщо нічого не болить, - ніхто не буде. Тож потрібен швидкий, недорогий і безболісний метод діагностики, що підійде і дорослим і малим, та вчасно виявить хвороботворну бактерію. Тільки-но хлопець дізнався, що в інституті біохімії розробляють прилад «Гелікотестер», одразу ж долучився до роботи.

«Гелікотестер» складається з детекторної частини на основі датчика на аміак; системи обробки, керування та відображення інформації; вбудованої повітряної помпи для забору повітря. Прилад має виконати три забори повітря з ротової порожнини пацієнта, проаналізувати зразки на вміст аміАку, порівняти значення та вивести результат на екран.

Олексій Осипа, учень Малої академії наук

 Бактерія вона попадає у шлунок і їй потрібен деякий час, щоб там зробити для себе середовище, в якому вона виживає. Вироблення аміаку – це одна з її захисних реакцій, вона створює навколо себе таке облако з аміаку, в якому спокійно живе і на неї не діє кислота, нічого

Олексій підкреслює: щоб виявити бактерію в організмі, потрібно спровокувати аміачне виділення у шлунку. Для цього перед тестом пацієнтові дають випити розчин карбаміду. Сама процедура триватиме не довше як 15-ть хвилин. За цей час «Гелікотестер» встигне визначити кількість аміаку, порівняти результати та показати наявність бактерії.


Олексій Осипа, учень Малої академії наук

 Ми робимо від 3 до 5 послідовних заборів повітря з ротової порожнини людини і вимірюємо різницю концентрації аміаку між першим та одним з наступних заборів повітря. Якщо ця різниця більше 0, то висновок про наявність кількості бактерій позитивний, якщо різниця менше нуля або нема різниці – то ми можемо сказати, що кількість бактерій або дуже мала або її взагалі там немає

Проект «Гелікотестер» - колективний. Олексій взяв на себе важливу і необхідну його складову: тестування, адже дітям найважче проводити складні медичні процедури. Продіагностував близько сотні учнів – і в школі, і в таборі, чим підтвердив іще одну перевагу методу – мобільність.


Володимир Назаренко, науковий керівник

 Якщо брати скринінг, тобто обстеження населення – то це не замінимий прилад, тому що обстеження це передбачає, що кожного треба обстежити і звичайним цим методом, який зараз існує зайняло б дуже багато часу і дуже дорого б коштувало

Замість одного стаціонарного ендоскопа можна закупити тисячу «Гелікотестерів». Зрозуміло, що прилад не замінить лікарняного обладнання, але для діагностики на виїздах стане незамінним. Наразі він проходить апробацію і є сподівання, що невдовзі буде введений у медичну практику. А це означає, каже молодий науковець, що можна буде запобігти великій кількості важких захворювань, а отже – врятувати не одне життя.
Переглядів: 1253 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК