Вітаю Вас ГістьЧетвер, 26.04.2018, 12:40

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Жовтень » 10 » Синтез відтінків - як воно є
11:22
Синтез відтінків - як воно є
У стародавній Індії для отримання пурпурових відтінків подрібнювали равликів і змішували порошок з водою: на один грам барвника йшло 10 тисяч маленьких істот. А для виготовлення трьох кілограмів фарби синього кольору індиго витрачали центнер рослин роду індигофера. Сьогодні для  створення таких матеріалів не потрібно нищити природу – на допомогу прийшла хімія. З тонкощами процесу знайомили наших школярів у німецькій лабораторії XLab.

Антон Назаров, учасник школи, учень МАН

 Цікаво робити деякі барвники, тому що … ну наприклад ми робили фарбу індіго, якою фарбують джинси

Окрім індиго молодих науковців навчили створювати інші барвники – метилоранж, флуоресцеїн, фенолфталеїн та алізарин. Методи отримання цих речовин – різні, але всі складні.


Антон Лисенко, учасник школи, учень МАН

 Ми синтезували деякі барвники, наприклад, алізарин – це доволі важкий синтез, але нам поки вдається

Школярам розказали, що раніше алізарин добували з рослини марени, синтетичний спосіб знайшли лише наприкінці 19 століття. Тривалий час алізарин використовували для фарбування тканин, нині з нього переважно створюють лаки. Але найбільше учням сподобалося робити флуоресцентну фарбу.Юлія Кисиличак, учасниця школи, учень МАН

 Коли під ультрафіолетовим світлом ми змішували просту воду та саме цей барвник, ми могли спостерігати просто дивовижну реакцію, вона була настільки захопливою, саме візуально захопливою, що це назавжди залишиться в моїй пам»яті

Контактуючи з водою, ця фарба починає світитися, саме тому нею покривають рятувальні жилети. Такий ефект вразив школярів. Втім милувалися недовго: створити барвник – лише половина діла, потрібно ще перевірити якість на спеціальному приладі - фотометрі.


Ігор Пекеліс, учасник школи, учень МАН

 У нас три речовини: прозора – це звичайна вода дистильована. Ми пропускаємо через неї контрольне світло, тобто ми нею обнуляємо кожного разу фотометр, помаранчева – це наша речовина вона сама по собі і там трохи основи, а у рожевій – це наша речовина плюс кислота і речовина дає реакцію такого кольору.

Через ці речовини учні пропускали хвилі різної довжини, щоб визначити колір і густину фарби. Потім будували графіки і демонстрували результати викладачам. Ті схвально оцінили роботу юних дослідників і пообіцяли навчити, як проводити інші, не менш цікаві експерименти. Про них ми розкажемо в інших випусках «Інтелект.UA».

Переглядів: 838 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК