Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 16:45

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Листопад » 9 » Слух має буде "доступним"
12:15
Слух має буде "доступним"
У Європі, щоб розігнати молодь з вулиці в пізній час, поліція застосовувала звук високої частоти. А ось старші люди його не чують. Адже з віком – після 35 років – вухо  вже не вловлює коливань від 15 до  20 тисяч герц. А в нинішнє технологічне століття погіршення слуху – масове явище. Сьогодні лікування потребує кожен десятий. Але вдаються до нього одиниці.  Найчастіше, за словами медиків, хворим ставлять слухові апарати.   
Перші такі пристрої з’явилися ще кілька тисячоліть тому. Це були труби з різних матеріалів у вигляді рупора. 1878 року Вернер фон Сіменс сконструював перший електричний слуховий апарат «Фонофор», який функціонував за принципом телефону. 1921-го з’явився «Вактуфон», що працював на електронних лампах, але був надто габаритний.

У 50-х роках винайшли мініатюрні прилади на транзисторах.

А ось це - слуховий апарат 21-го століття. Його ще не бачили медики, але він уже повернув слух дідусеві.

Михайло Щербина -  учень Малої академії наук України

Сосед пользуется, не жалуется. Все довольны, потому что он перестал включать телевизор на максимальную мощность, намного легче ему стало.  

Пристрій розробив луганський студент та учень Малої академії наук  Михайло Щербина, коли дізнався, що його старенький сусід дуже недочуває.


Михайло Щербина -  учень Малої академії наук України

Ему потребовался слуховой аппарат. А стоимость заводских была очень большая.

Над апаратом Михайло працював менше як тиждень. Його модель складається з прямокутного корпуса, в якому розташовані мікрофон, підсилювач і джерело живлення. Телефон пристрою за допомогою шнура з’єднується з корпусом і розміщується у вушній раковині.

Мікрофон, електричний підсилювач і телефон утворюють електроакустичний тракт слухового апарату. Мікрофон перетворює звукові коливання в електричний сигнал. Підсилювач збільшує потужність цього сигналу і далі він підводиться до телефону.

Михайло Щербина -  учень Малої академії наук України

Принципиально новое в нем то, что применены обычные детали. Ранее все фирмы старались под определенную модель слухового аппарата разрабатывать специальную микросхему. Специально под каждый-каждый аппарат. А здесь применены самые обычные, доступные радиоэлементы.

Михайло наголошує, унікальність апарата в тому, що він  «копійчаний» порівняно з моделями, які продаються на ринку. Коштує всього 50 гривень.

Ціни на заводські слухові  апарати  починаються від 600-т гривень і сягають 26-ти тисяч залежно від моделей. А вони бувають  аналогові або  цифрові, програмовані або не програмовані, кишенькові і ті, що розміщуються за вухом або всередині вуха.

Олена Міхно - лікар-сурдолог

В чем преимущество: цифровые слуховые аппараты имеют возможность через настройку компьютерную повышать именно те частоты, которые у человека данного отсутствуют. Если у человека сохранены низкие частоты, то мы можем дать усиление только на необходимых высоких частотах. А с низкими частотами он справляется самостоятельно.  

Слухові апарати потрібні не лише літнім людям. Сьогодні навіть молодь погано чує. Дискотечна музика різко погіршує слух.  Ще більше його «вбивають» плеєри та навушники.

У США кожен п'ятий підліток (а це майже 6 із половиною мільйонів) страждає на глухоту, що на 30% більше ніж 12 років тому. Причина –  музика з навушників. Гучність понад 90 децибелів уражає клітини внутрішнього вуха і призводить до приглухуватості. В сучасних навушниках звук можна довести до 120 децибелів, тоді як норма для людини – максимум 25-ть.


На свій слух мають звернути увагу і  люди, які працюють у несприятливих умовах. Це заводські робітники, пожежники, міліція, фермери, будівельники. Тривалий вплив шуму силою 80 - 90 децибелів призводить до професійної глухоти. І навіть музиканти іноді наживають таку хворобу. Приміром, гітарист «Dire Straits» Джон Ілслі чує лише третину звуків.  А  близнюки із групи «Tokio Hotel» Білл та Том Каулітци із дитинства мають  слабкий слух, який тепер ще більше падає.   


Ірина Чепчина – перший заступник голови Українського товариства глухих

Є потужні слухові апарати. Але це для тих, у кого є залишки слуху. А якщо слуху зовсім немає, то апарат нічим не зарадить. Особисто мені він не допоможе. Глухі користуються найчастіше жестовою мовою.

Якщо людина втратила слух, уже за рік вона перестає розмовляти. Ірина  Чепчина може спілкуватися лише мовою жестів. У три роки вона вже нічого не чула – наслідок ускладненої  скарлатини. І слуховий апарат у таких випадках безсилий.   


Анатолій Розкладка - заступник директора Інституту отоларингології

Коли наступає гостра втрата слуху, людина повинна негайно звернутися до лікаря-отоларинголога, щоб він поставив діагноз, чому виникла ця втрата слуху чи порушення слуху, і призначив відповідне лікування, через те, що лікування має бути призначено своєчасно. Найкраще – це перший тиждень до 5 днів, тому що з кожним днем прогноз буде все гіршим і гіршим.


У першокурсниці Влади Назоли щойно закінчився навчальний день у медичному університеті. Але у графіку дівчини ще танці та заняття з  фігурного катанння. Вона активна і життєрадісна. І ніхто навіть не здогадується, що Влада повністю втратила слух.  


Наталя Назола – мама Влади

Ребенок заболел, когда ему был год. В результате этого получилось, что был потерян слух. Вот такая проблема. И эта болезнь, самое обидное, не лечится. Мы попробовали все. Мы лежали на капельнице, мы пробовали лечение, нетрадиционные методы, но ничего результатов не дало.

Сьогодні в середньому одна дитина з тисячі народжується з порушеннями слуху. Ще двоє-троє з тисячі втрачають слух у перші два роки життя, як це трапилося і з Владою. Дівчині зробили операцію. Вживили  спеціальний міні-чип за 30 тисяч євро. Медичною мовою -  кохлеарний імплант. Його ще називають штучним вухом.


Наталя Назола – мама Влади

Операция – это кохлеарная имплантация. То есть, в ушную улитку вживляется электрод и поступает импульс - звук непосредственно в мозг. Этот звук немножко отличается от того, что мы слышим.  

Винайшов кохлеарний імплант ще 1978 року професор Мельбурнського університету Грем Кларк. Цей пристрій може повернути слух навіть тим, хто повністю його втратив. Переважно дітям до 5 років, щоб вони могли опанувати мову. Ще у 18-му столітті фізик Вольта виявив, якщо на слуховий нерв діяти електрикою, виникає відчуття звуку. Уперше пряме стимулювання електродами провели 1950-го року французько-алжирські вчені Джурно та Іре. 1960-го американець Хаус імплантував трьом пацієнтам слуховий апарат. 1978 року мешканцю Мельбурна вперше  вживили багатоканальний кохлеарний імплант.  Останнім часом проводять операції із двостороннього встановлення таких апаратів.    

Мама Влади пригадує, найважче було навчити дитину розмовляти. Але тривалі заняття та реабілітація допомогли.

Влада Назола – студентка першого курсу  медичного університету ім. О.О.Богомольця

Я тільки розуміла маму і вчительку, яка зі мною займалася. А потім, щойно мені вставили імплант, у мене аж голова заболіла. Всі звуки нові, їх багато. Як тільки його ввімкнули, в мене голова заболіла. Я навіть не могла звикнути, як мене звати.

Саме цей імплант міг би повернути слух Ірині Чепчиній. Але в той час таких технологій ще не було. Владі зробили операцію у Хорватії. В Україні їх почали проводити лише 3 роки тому і тільки в  Києві та Дніпропетровську. До речі, гучність регулюється ось таким пультом. Він примхливий – боїться води, батарейки потрібно замінювати через добу.

Влада Назола – студентка першого курсу  медичного університету ім. О.О.Богомольця

Я вимикаю імплант, коли лягаю спати і коли я миюся. Встаю -  вмикаю апарат. Коли я займалася фігурним катанням, то надівала пов’язку або робила хвостик, так щоб апарат закрити.

Анатолій Розкладка - заступник директора Інституту отоларингології

Кохлеарна імплантація – чудовий метод, але перше треба відібрати дітей. Ми зараз дітьми займаємося. У нас в Україні є програма допомоги дітям-інвалідам і на це держава виділяла спочатку небагато грошей, а останні два чи три роки виділяється вже 70 мільйонів гривень на закупівлю кохлеарних імплантів. Їхня вартість досить висока – близько 25-27 тисяч євро. Через це, звичайно, не всім батькам  можна ці імпланти купити.

Геніальний композитор Бетховен майже у тридцятирічному віці втратив слух. Але блискучий талант допоміг йому і далі творити шедеври і реалізувати себе в музиці. Схожі приклади – винахідник Едісон, художник Гойя, композитор Сметана. Сьогодні глухим, а їх на планеті майже 600 мільйонів, допоможуть почуватися повноцінними членами суспільства слухові апарати та імпланти. Щороку ці пристрої стають мініатюрнішими й дешевшими. Але медики закликають науковців працювати і в іншому напрямку. Приміром, над винаходами, які б захищали наші вуха від шкідливих звуків. Адже сьогодні люди часто навіть не здогадуються, що втрачають слух через шумове забруднення довкілля.

Переглядів: 2669 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/2
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК