Вітаю Вас ГістьВівторок, 24.04.2018, 11:45

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Жовтень » 12 » Українські винахідники знайшли альтернативу традиційному сушінню грибів, овочів та фруктів
09:12
Українські винахідники знайшли альтернативу традиційному сушінню грибів, овочів та фруктів
Улітку й на початку осені люди активно запасаються сушнею на зиму. В усіх  різна технологія. Як зберегти побільше вітамінів та швидко висушити садовину й городину, знає молодий науковець, що придумав спеціальну сушарку.
Дмитро Головач – учень 9 класу київської школи та Малої академії наук. Спільно з вихованцями Центру науково-технічної творчості молоді «Сфера» розробив оригінальну конструкцію сушарки для овочів та фруктів, яка працює від енергії Сонця і зберігає корисні речовини у плодах.

Дмитро Головач, учень Малої академії наукУкраїни

Це більше підходить для дачників – дідусів, бабусь, бо зараз старше покоління більше займається городництвом. Це саме для них. Вона неважка, її можна скласти і або в якомусь сараї поставити – вона небагато місця займає, або возити додому.

Дмитро відвідує гурток винахідництва з 5 класу. Каже: найбільше йому подобається працювати над розробками, які пригодяться у житті. Вважає, що сушарка – дуже вдала ідея: зроблена з підручних матеріалів, проста за конструкцією, а головне – максимально ефективно використовує енергію природи.

У нижній частині розкладної дерев’яної підставки закріплено віконну раму із пофарбованим у чорне склом – це активатор, або робоча поверхня сушарки. У верхній частині перпендикулярно до вікна розміщується рама із напнутою сіткою, на яку розкладають плоди. Коли активатор нагрівся, із зовнішнього боку установки натягується плівка – для збереження температури. Таким  чином, усередині сушарки весь час циркулює тепле повітря.

Дмитро Головач, учень Малої академії наукУкраїни

Як раніше сушили на дахах з металевим покриттям, на горищах з металевими дахами в будинках? Там постійно курсує повітря з однієї щілини до іншої, залізний дах дає температуру, тобто на сонці нагрівається і тим самим висушує.

Пристрій працює, як таке собі міні-горище: плоди сушаться не під прямим промінням, яке вбиває вітаміни, а завдяки теплу денного світила. При гарному сонці установка нагрівається до 45-50 градусів – це оптимальна температура для сушіння овочів і фруктів.


Олександр Верхман, керівник гуртка «Винахідник» ЦНТТМ «Сфера»

Кожен метр квадратний поверхні вікна, розміщеного перпендикулярно до сонячного променя, може дати 600 і навіть 800 ват: перетворення там з досить високим КПД відбувається. І приблизно метр може дати ват 300 теплової енергії. А це немало, враховуючи  невеликий об’єм.

Установку можна робити різних розмірів, а рам із сіткою встановити декілька паралельно одна одній – тоді за раз удасться заготовити більше плодів.
Для кращого ефекту її можна накрити зверху додатково клейонкою, щоб зберегти тепло. Підійдуть будь-які овочі, фрукти, гриби, трави. Але Дмитро радить не сушити різні плоди одночасно.


Дмитро Головач, учень Малої академії наукУкраїни

Це як і з духовкою: якщо її відкрити на якийсь час, то все тепло із неї вийде. Це так само. Якщо відкрити, то воно заново почне нагріватися, набирати температуру, швидко його не нагрієш.

Таку сушарку найкраще використовувати на дачі, але можна і в квартирі, виставивши на балкон. Вона компактна, легко складається і розкладається. Науковий керівник Дмитра Олександр Верхман каже: на виставках люди цікавляться установкою і часто хочуть її придбати. Якось його вихованці виготовили одну на замовлення.


Олександр Верхман, керівник гуртка «Винахідник» ЦНТТМ «Сфера»

Під час однієї виставки побачила це людина якась, керівник. Він сказав, що в нього батько старий, живе на дачі  і добре було б, якби ми  йому зробили сушарку, він може нам замовити цей виріб. Ми зробили, він його оплатив. І я навіть дзвонив йому, питав: як там використання? Він обіцяв мені сказати, досвід передати і ще й сусідам розказати.

Але маючи бажання і доклавши невеликих зусиль, таку сушарку можна виготовити самому. А враховуючи, що енергія Сонця невичерпна, користуватися пристроєм можна практично цілий рік. Було б що сушити.


Переглядів: 2946 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК