Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 16:48

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Червень » 7 » "Відремонтувати" невидиму енергію
14:54
"Відремонтувати" невидиму енергію
Москва, травень 2005 року. Десятки тисяч людей заблоковані у потягах метро та ліфтах; половина мешканців міста та сусідніх областей позбавлені телефонного зв’язку; на подвір’ях лікарень МНСники терміново встановлюють пересувні електростанції; зупинено роботу кількох великих підприємств, у тому числі нафтопереробного заводу; в будинках немає водо- та електропостачання. Збитки держави за півдня – 180 мільйонів доларів… Це не остання новинка кінопрокату, а одна з найбільших в історії Росії енергетичних катастроф. Причина – зношене обладнання, яке не мінялося з часів Радянського Союзу. В Україні ті ж самі проблеми.Володимир Козирський, директор ННІ енергетики і автоматики

 До 90-го року електричні мережі вже були зношені на 30-40 %. Перескочивши в 90-ті роки, ми  попали в таку ситуацію, коли взагалі ці системи не розвивались, навіть не підтримувались. І на 2000-й рік приблизно 75-80 % мереж були практично в аварійному стані.

Старі електромережі і неякісний струм  – величезна проблема нашого часу. Зникає світло, перегорає дорога техніка, а винних не знайти.  Росія на своїх помилках навчилася: тепер компанії, які постачають електрику, надають споживачам сертифікат якості, що є своєрідною гарантією.
До того ж створено лабораторії, які на виклик можуть у вас удома перевірити якість струму.

Основними показниками якості електроенергії є напруга і частота, а також межі їх коливань. Коливання частоти не повинні перевищувати 0,2 Гц за секунду, відхилення напруги – 1-го відсотка за секунду або 5-ти - в післяаварійному режимі.

Володимир Козирський, директор ННІ енергетики і автоматики

Споживач, який отримав сертифікат на електричну енергію від певного постачальника,  може позиватись до суду в разі невиконання умов цим постачальником. У нас, на жаль, цього немає. Технічно не забезпечено контролю якості постачання, тому що не передбачено у стосунках усі ці речі, немає установ, які робили б моніторинг.  

У такій ситуації ми самотужки маємо дбати про якість струму в мережах. Але на допомогу приходять науковці. Вони вже давно розмірковують, як поліпшити електропостачання.


Олександр Мірошник, винахідник

Електрифікація, як відомо, закінчилася десь на початку 70-х років. Ніхто не міг передбачити, що настільки зросте енергоозброєння кожного споживача. З'явилися комп'ютери, мікрохвильові печі, холодильники сучасні,  різні побутові пристрої. Всі вони споживають електричну енергію і, як правило, споживають досить великі струми.

Олександр Мірошник вже кілька років займається розробкою приладів, які можуть поліпшити якість струму. Один із них в автоматичному режимі регулює напругу в мережі.

Пристрій додається до трансформатора, автоматично визначає напругу кожної фази електромережі та в разі необхідності вирівнює її. Він має кілька блоків (живлення, виявлення несиметричності, керування й перемикання), а також кілька відпайок, з яких кожна відповідає за «свою» фазу. Така схема дає змогу регулювати напругу пофазно, а не в усій системі загалом.
Пристрій буде встановлюватись на високій стороні підстанції, він  перемикатиме свої обмотки - і напруга, яка буде утворюватись на низькій стороні підстанції, відповідатиме всім параметрам якості, тобто   по 220 вольт у кожній фазі.
Винахідник каже: його прилад потрібен перш за все у сільській місцевості: там якість струму набагато гірша, ніж у містах через те, що лінії електропередач задовгі – протяжністю до двох кілометрів. І якщо на виході напруга 220, то по дорозі втрачає вольти,  насамперед у «годину пік», коли споживачі масово вмикають електроприлади.

Микола Лут, професор Національного університету біоресурсів і природокористування України

Ситуація в сільській енергетиці склалася так, що мережі там у дуже важкому стані. Протягом десятиріч ніхто туди не вкладав ніяких коштів, а господарства, які були розпайовані, зменшились у розмірах і не мають енергетичних служб, а лише поодиноких фахівців.

Негаразди в електромережі у селян трапляються набагато частіше, ніж у городян. Але якщо для звичайних споживачів це, як правило, неполадки з технікою, то фермери зазнають збитків значно більших.

Торік улітку через негоду на Волині через пошкодження ліній електропередач пів дня без струму залишалися дві ферми. Щоб подоїти корів, на одній запустили дизель-генератор, на другій же 200 голів доїли вручну. Прокисло 14 тонн молока і його довелося згодувати свиням. Збитків фермерам ніхто не відшкодував.

Володимир Козирський, директор ННІ енергетики і автоматики

 Якщо фермер мав холодильник на 50 тисяч кг м’яса чи молока, і протягом півдоби не було електричної енергії, і це молоко пропало, то вартість електроенергії може становити до ста гривень, а втрати можна порахувати, помноживши кількість молока або м’яса на їхню сьогоднішню ринкову вартість. І цих збитків ніхто не компенсує.

В результаті зростає вартість продукції – молока, м’яса, овочів. Купуючи їх за космічними цінами, ми також потерпаємо і через неякісну електрику. Науковці не втішають: зміни нас чекають не скоро, глобального оновлення мереж доведеться чекати ще довго, але своїми проектами, такими як пропонує винахідник Олександр Мірошник, дають надію, що світло в наших домівках не зникне.


Переглядів: 987 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК