Вітаю Вас ГістьСубота, 24.03.2018, 18:52

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Серпень » 24 » Військова криптографія має найглибші корені
11:11
Військова криптографія має найглибші корені
«ТУЛМЬСЕ, ТСДГІЕ, ТЗУЗПЄ». Так звучить відомий вислів Гая Юлія Цезаря «ПРИЙШОВ, ПОБАЧИВ, ПЕРЕМІГ», зашифрований  його ж авторським методом: зміщенням літер алфавіту на три вліво. Ще задовго до нашої ери воєначальники і правителі почали вигадувати складні шифри для захисту даних, адже їх оприлюднення могло зірвати важливу державну чи воєнну операцію.

Олександр Скипальський, генерал-лейтенант у запасі

 Під час рицарського турніру один рицар виходить на іншого, і то вже потрібно знати, наскільки якісна сталь, наприклад, меча у того чи іншого. Коли ти знаєш, що твоя сталь сильніша, вона може зламати чи розрубати меча твого суперника, звідсіля і починається необхідність збереження таємниці.

У військовій справі немає дрібниць, каже колишній розвідник Олександр Скипальський. Найголовніше для армії і держави – збереження таємниці. І тут усі засоби підходять. Колись, приміром, інформацію маскували  в одязі. З появою профільної техніки шифрування даних вийшло на новий, більш безпечний і захищений рівень. Але стовідсоткової гарантії не може дати навіть найкраще обладнання. Відомо чимало випадків, коли воно  підводило.

У роки Другої світової війни англійці зламали шифр найкращої німецької криптомашини «Енігма». З цією метою вони навіть організували спеціальну шифрувальну школу, де працювали математики, лінгвісти та інші фахівці. Одному з науковців удалося створити спеціальну релейну схему, яка дешифрувала повідомлення. І хоча німці встигали удосконалювати техніку, деяка інформація все ж просочувалася. Завдяки цьому одну з важливих операцій – наліт авіації на англійські міста – було зірвано.
Сьогодні питання захисту державних таємниць не менш гостре, ніж у воєнні роки. Олександр Скипальський наголошує: обсяги секретної інформації дуже великі, тож захистити її всю майже неможливо.

Олександр Скипальський, генерал-лейтенант у запасі

 Не вистачить всіх сил захистити все це сьогодні, особливо в цей технічний період. Тому вибирають найголовніше, звужують його максимально і навколо цього створюють таку оболонку захисту, яка не дозволяє проникнути супернику, ворогу або просто зацікавленій людині.

З розвитком технологій розвивається і криптографія. В наш час можна швидко розробити надійний захист даних і так само швидко зламати будь-який шифр.


Михайло Савчук, завідувач кафедри математичних методів захисту інформації НТУУ «КПІ»

 Криптографія постійно розвивається, як і така протилежна, в певному сенсі, дисципліна як криптоаналіз. Тобто фахівці з криптоаналізу  – криптоаналітики, як їх називають, а в більш широких колах – це хакери або несанкціоновані особи займаються розробкою методів оцінки стійкості криптосистем, можливо, розробкою якихось атак на криптосистеми, які могли би цю стійкість оцінити. І, звичайно, ці два напрямки - синтез криптоалгоритмів, засобів захисту інформації та їх криптоаналіз - постійно взаємодіють і один одного стимулюють до розвитку.

Великий крок уперед - поява у 70-х роках минулого століття криптографії з відкритим ключем. З того часу шифрування доступне не лише військовим і посадовцям, а й звичайним громадянам. З одного боку, це допомогло зберегти чимало важливих даних, але водночас стала вразливою і сама система.
Переглядів: 1345 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК