Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 16:34

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Вересень » 7 » Винайдено спосіб як пришвидшити виробництво серійних деталей у рази
09:29
Винайдено спосіб як пришвидшити виробництво серійних деталей у рази
Наприкінці 18 століття американський винахідник Елі Уїтні дістав від уряду важливе доручення: у стислі терміни виготовити велику партію зброї. Рушниці тоді робили вручну і кожна мала оригінальні складники. Розуміючи, що традиційним способом упоратися не вдасться, майстер переробив конструкцію - щоб деталі в усіх рушницях стали однакові і їх виготовлення можна було доручити машині. Тож він заходився її будувати.  Так з`явився фрезерний верстат, а через 150 років юна київська дослідниця продовжила справу американського винахідника.
Дар’я Поречна – студентка першого курсу Університету «КПІ», учениця Малої академії наук. Запропонувала новий метод обробки внутрішнього контуру деталі на фрезерних верстатах із числовим програмним керуванням.

Дар’я Поречна, учениця Малої академії наук України

Для мене було шоком, що виробництво такої маленької деталі може займати кілька годин: поки її все тут, це різними інструментами – кілька годин для такої маленької. А якщо її потрібно у великих кількостях? Це нереально.

Поречна зазначає: сьогодні фрезерні верстати дедалі більше переводять на комп’ютерне керування. Але якість та швидкість обробки деталі все одно залежить від людини: написання  програми не менш кропітка праця, ніж різання вручну. Тож дівчина годинами просиджувала перед монітором, будуючи нові таблиці і графіки. І таки знайшла метод, що в кілька разів пришвидшує обробку деталі.
Свою теорію підтвердила експериментально.
Дослідниця взяла дві сталеві пластини розміром 20 на 20 сантиметрів і завтовшки два сантиметри, щоб зробити в них внутрішній контур у формі кишені. Для обробки першої пластини різальним інструментом – фрезою – школярка за 20 хвилин  написала комп’ютерну програму – аналогічну тій, яку сьогодні використовують на підприємствах.  Деталь  була завершена за три години.
 Для другої сталевої пластини учениця склала оригінальну  програму обробки, але вже  двома фрезами. Програмування забрало більше часу -  понад годину. Але деталь була готова за 17 хвилин. Тобто у вісім разів швидше!

Дар’я Поречна, учениця Малої академії наук України

 Пишеться програма покроково, де вказується і розміри фрези, і розміри деталей, і матеріал, контури і все таке інше і потім воно запускається в тестовий режим і показує, скільки часу це все буде обробляти і якою траєкторією їздитиме фреза

Тож школярка крім спеціальної програми пропонує використовувати для обробки деталі одночасно дві фрези. Дуже важливо правильно вибрати їхній діаметр: що він більший, то швидше йде процес. Дівчина проекспериментувала із сімома різними фрезами діаметром від 6 до 25 мм. Найкращі результати показала обробка двома 20-тимілімітровими інструментами.


Дар’я Поречна, учениця Малої академії наук України

 Це по-перше економія зношення фрези, тому що вона проїжджає меншу траєкторію – кілька разів не обробляє одні і ті самі ділянки і він кращий не для одиничних якихось, а для великих партій. Програміст один раз витратить дві години – ну хай це там дуже складна деталь – три години на написання цієї програми, але за той самий час можна буде зробити в три-чотири рази більше деталей.

Даша зазначає: економічна вигода тут очевидна: верстати служитимуть довше, а деталей на них можна буде виробляти більше. Дівчина готова поділитися своїми ідеями із промисловцями. Наразі ж сама виготовляє деталі. Щоправда, з паперу. Ось такі оригінальні аплікації  та листівки Даша створює без допомоги комп’ютера, своїми руками і дарує друзям. Це вже не наукова діяльність, а хобі молодої дослідниці.
Переглядів: 1070 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК