Вітаю Вас ГістьСереда, 25.04.2018, 15:20

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Листопад » 23 » Винаходи, які лікуюють косоокість
11:53
Винаходи, які лікуюють косоокість
Святий Касіян, який жив у 5 сторіччі, заснував перші у Європі монастирі та писав трактати про християнську віру. Але попри це вважали, що він пов’язаний зі злими силами і навіть називали  чаклуном.  І все тому, що був косооким. Це пізніше наука довела: такі люди справді бачать світ інакше, але то не надприродні здібності, а хвороба зору.

Сергій Риков, головний офтальмолог МОЗ України

Око – як фотоапарат, тобто ми практично маємо систему лінз. Косоокість виникає, коли ця система лінз має певну патологію, тобто далекозорість. Далекозорість у дитини виникає тоді, коли око трошки менших розмірів: нормальне око – 24 міліметри, короткозоре - більших розмірів, а далекозоре – менших розмірів. Якщо дитина народилася і в неї +6 далекозорості, то це не означає, що дитина обов’язково буде косоокою, але вже є певні моменти, які можуть дати поштовх косоокості.

У здорової людини зір бінокулярний, тобто вона бачить обома очима одночасно: два незалежні зображення, отримані кожним оком, у мозку зливаються в єдиний зоровий образ. При косоокості  зір монокулярний – злиття зображень не відбувається і мозок сприймає картинку тільки зі здорового ока.  Хвороба буває вродженою і набутою - її спричиняють  патології нервової системи, пухлини, інфекції, фізичні та психологічні травми. Захворювання органа зору на четвертому місці за поширеністю в Україні. І найчастіше на них страждають діти віком до 14-ти років.

Вроджена косоокість – такий діагноз першокласниці Вікторії поставили три роки тому. Спочатку  недугу помітила  мама і відразу показала доньку лікарям.

Олена, мама Вікторії

Я помітила, що в дитини погіршився зір, вона коли читала книжку чи писала, то почала придивлятися дуже близько. І восени ми поїхали до лікарні. Спочатку окуляри призначили, а потім пізніше  операцію. Лікар нам сказав, що це не дуже складна операція і результат буде добрий.

Після операції минуло вже два роки, дівчинка видужує, скоро навіть зніме окуляри. На той час подолати хворобу без оперативного  втручання було  неможливо, кажуть лікарі. Але сьогодні таких пацієнтів, як Віка, вдається вилікувати і без скальпеля. Національна академія наук України та  Центр мікрохірургії ока нещодавно представили   унікальну розробку, яка може повернути хворим стовідсотковий зір. Над нею працювали  науковці і медики.

В основі винаходу набір із 42-ох призм Френеля – лінз, що складаються із прилеглих одне до одного концентричних кілець невеликої товщини. Завдяки новій технології виготовлення лінзи дуже якісні і точні: вимірюють кут зору в діапазоні від 0,5 діоптрії до 30-ти діоптрій. Вони  герметично з’єднується з лінзами у стандартних окулярах. У дитини, яка надіне окуляри з призмами Френеля, починають активно працювати очні м’язи, стимулюється центральна зона сітківки обох очей і зір відновлюється.Марина Шевколенко, дитячий офтальмолог

Коли одне око косить, друге око все фіксує, тобто дитина дивиться тільки одним оком. А призмові окуляри дають можливість дитині з косоокістю дивитися двома очима, тому що  призма переносить зорову лінію ока, яке косить, на центральну фовеолярну зону і таким чином ми стимулюємо бінокулярну фіксацію, яка практично неможлива, якщо  в дитини косоокість.

Дитячий офтальмолог Марина Шевколенко брала участь у розробці нового методу. На відміну від багатьох інших винаходів цей швидко ввійшов у  практику.  І тепер за його допомогою Шевколенко щодня діагностує та лікує малих пацієнтів. Дитині підбирають потрібну лінзу і вже на її основі виготовляють окуляри. Походивши в них 6-8 місяців, можна  повністю позбавитися косоокості. А якщо випадок складний і хірургічного втручання не уникнути, призмові окуляри все одно поліпшать зір, а відтак кількість етапів операції  буде  зменшено.


Сергій Риков, головний офтальмолог МОЗ України

Той винахід, який зробили вчені з френелівськими лінзами - це відома річ, але вона інтерпретована таким чином, що мікропризми допомогли дітям добре бачити і разом з тим вони знищують  кут косоокості. Тому що раніше призма вирівнювала око, але зору великого не давала. Сьогодні ця призма настільки якісна, тому що складається з мікропризм: їх багато в один ряд ставлять – і вони дають зір до ста процентів.

Методом призматичної корекції лікують косоокість уже два роки. Кількість хірургічних втручань удалося зменшити на 30 відсотків. Зараз розробники активно працюють над державною програмою з упровадження методу і планують налагодити виробництво 20-ти тисяч таких окулярів за рік.

Проти оперативного втручання в лікуванні косоокості і учень Малої академії наук Сергій Лук’янов. Ідея «випливла» під час перегляду 3D фільму. Хлопець дізнався, що косоокі люди бачать об’ємне зображення і без спеціальних окулярів.   
Щоб побачити тривимірне зображення, потрібно надіти окуляри зі спеціальними світлофільтрами. Фільтрувальний пристрій встановлюється і в кінопроектор.
Таким чином, до нас надходить несинхронізована інформація, якої ми не звикли сприймати. У процесі її обробки взаємодіють очі, нерви й мозок. Коли при перегляді 3Д фільму не виникає об’ємного зображення – це один із симптомів косоокості.

Сергій поміркував: якщо здоровим людям 3D окуляри можуть зіпсувати зір, то косооким можуть і вилікувати. Із хворобою слід боротися її ж зброєю.
Метод молодого науковця – це поєднання комп’ютерної програми та окулярів із червоним і синім склом. Він розробив декілька спеціальних ігор, у яких є лише два кольори – червоний і синій. Надівши окуляри, дитина побачить розмите зображення. Її завдання – перетягнути картинку одного кольору на іншу. Таким чином тренується зоровий м’яз і відбувається лікування.

Сергій Лук’янов, учень Малої академії наук України

Ви повинні перетягнути фігуру певного кольору на іншу фігуру, щоб усі контури збіглися. І якщо в дитини є косоокість, то вона скаже, що бачить двовимірну фігуру. Якщо в неї все нормально з очима, вона має побачити вже тривимірну фігуру. Дитина повинна бути в окулярах спеціальних, які будуть заломлювати світло, щоб допомогти дитині побачити малюнок у тривимірному зображенні.

Таке лікування дитині буде в задоволення, переконаний Сергій, адже більшість полюбляє комп’ютерні ігри. Схожі програми практикують за кордоном, але вони примітивні, каже хлопець. Там просто потрібно накладати одна на одну фігури, тож дитині швидко це набридне. Щоб заохотити малих пацієнтів, науковець розробляє оригінальні сюжети. А окуляри стануть іще одним цікавим елементом гри.


Ірина Хован, науковий керівник

І все це, звичайно, тільки в дуже яскравих кольорах – червоному і синьому. Чому? Тому що ми викликаємо цими кольорами подразнення сітківки,а коли виникає подразнення сітківки, м’яз починає працювати, він не буде залишатися у звичайному стані, в якому він звик, у нерухливому. І працюючи, відповідно буде лікуватися. Крім того, на кожному етапі гри буде бонус для дитини - похвала.

Хоча це і гра, але призначати її має лікар. Тривалість такої терапії - двадцять хвилин щодня: цього часу досить для тренування м’язів очей. До того ж усе відбувається вдома: дитина розслаблена, отримує приємні емоції і не нервується – це лише підвищить лікувальний ефект.


Сергій Лук’янов, учень Малої академії наук України

Це насамперед комфортність: дитина може спокійно вдома без усяких   зовнішніх подразників грати в цю гру – по-перше, вона буде отримувати задоволення, а по-друге, буде і користь. Це буде безкоштовно, єдине – треба буде замовити окуляри.

Метод лікування іграми, запропонований Сергієм,  і  призмова корекція, розроблена дорослими вченими та медиками, мають одну спільну  значну перевагу: психологічний комфорт дитини. Адже будь-яка операція – це стрес, як для малечі, так і для батьків. І якщо є методи, які дають змогу його уникнути, дуже важливо, щоб вони працювали і повертали малим пацієнтам радість бачити цей світ не спотвореним.
Переглядів: 5674 | Додав: Admin | Рейтинг: 3.8/6
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК