Вітаю Вас ГістьСереда, 25.04.2018, 15:23

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Травень » 17 » Винаходи та розробки "зеленого" фронту
08:43
Винаходи та розробки "зеленого" фронту
Кілька тижнів тому Мадагаскар атакувала сарана. Понад мільярд комах захопили половину острова та з’їли майже все на полях. 22 мільйони острів’ян опинилися на межі голоду.  
Та не лише такі раптові напади загрожують полям і садам. Щодня під самісіньким нашим носом орди шкідників тихцем нищать врожаї зерна, овочів і фруктів.

Федір Каленич – завідувач сектору захисту рослин Інституту садівництва НААН України


Серед шкідників велике поширення мають плодові довгоносики, серед них сірий бруньковий, квіткоїд яблуневий та грушевий, казарка, букарка, які пошкоджують здебільшого бутони. Серед хвороб найбільше поширення має парша, збудник якої зимує на опалому листі.


Щороку від шкідників та хвороб гине чверть світового врожаю. Найбільших збитків завдають комахи. Цих ворогів рослин на планеті близько ста тисяч видів.

Федір Каленич уже 47 років бореться зі шкідниками садів. А воювати є з ким:  400 видів членистоногих та 200 різноманітних хвороб нищать в Україні плодові насадження. Щоб дерева добре родили, їх щороку доводиться кропити по 8-10 разів різноманітними розчинами. За кордоном іноді обприскують і 20 разів за сезон.
Хімічний метод захисту рослин від шкідників почав розвиватися 150 років тому. Вперше  його застосували 1867-го року у США – інсектицид «паризьку зелень» випробували проти колорадського жука.  А перший фунгіцид створив і використав француз Олександр Мільярде 1885-го року: це був препарат для боротьби з хворобою винограду мілдью.


Юрій Корнута – заступник директора дослідного господарства

Без захисту садів, без захисту зав’язі не можна отримати нормальний урожай. Якщо ми від довгоносика й від інших шкідників не обробимо, можемо не дорахуватися 30% урожаю.

Працює в саду звичайний трактор зі спеціальним вентиляторним обприскувачем. Це найпоширеніший метод захисту. Колись монтували стаціонарні системи і для поливу, і для обприскування. Зараз це не вигідно.


Федір Каленич – завідувач сектору захисту рослин Інституту садівництва НААН України

Препарати обов’язково потрапляють на дерева, інакше і обприскувати не треба було б. Але у зв’язку з тим, що ці обприскувачі в більшості вентиляторні, вони досить дрібний розпил дають і рухають листками, якщо вже дерева покриті листям. І на такі листки завдяки дії повітряного потоку, який створює вентилятор, потрапляють розчини.

Нашестя шкідників стимулює науковців до нових розробок та винаходів. Працівники Інституту механізації та електрифікації сільського господарства демонструють новинку –  систему стабілізації обприскувача. Здавалося б, що ще можна вдосконалити в цьому пристрої? Але дослідники пояснюють: щоб упоратися з такою навалою комашні, потрібно продумати кожну деталь. Особливо це стосується великих господарств.


Володимир Ратушний – завідувач лабораторії ННЦ «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства»


Основна вимога до обприскування - рівномірність обробки поверхні. До складу конструктивних елементів входять різні амортизатори й шарнірні з’єднання, які призначені для того, щоб погасити коливання, що передаються від коліс обприскувача, який рухається по нерівномірному фоні. Крім того, цей механізм навіски повинен забезпечити горизонтальне положення розпилювачів.


Ширина цього обприскувача – 18 метрів, а бувають штанги і 50-ти метрові. Через вібрацію під час руху механізм може десь «передати» розчину, а десь «недодати». З винаходом тутешніх інженерів кожна рослина отримує однакову дозу хімікату. Ще одна особливість трактора з обприскувачем – GPS навігатор. До речі, українські раціоналізатори навіть придумали автопілот для трактора, та людину він поки не змінить.


Роман Мельник – завідувач лабораторії електроенергетики та автоматизації

Починаючи з 90-х років, навігатори почали вони дуже широко впроваджувати в сільгосптехніці для координації місцеположення в полі. Скажімо, приміром,, заміна маркера. Якщо раніше їздили в кінець поля, орієнтуючись на тополі, то сьогодні просто задається ширина захвату і чітко видно лінію, куди їхати.Колись, пригадує Роман Мельник, цілі смуги полів не були оброблені: механізаторові важко було орієнтуватися в полі, тому й робив пропуски. Зараз його веде навігатор. З ним усе поле оброблене, а втрати зменшуються на 20 відсотків.

У сільському господарстві для обприскування використовують і авіацію. Колись були популярні кукурузники, але зараз їх залучають вкрай мало: за технологією, оброблюване поле має бути не ближче як за 5 кілометрів до населеного пункту. Популярними стають гелікоптери. Для обприскування монтують і рухомі системи пірамідальної форми, які за раз захоплюють смугу 110 метрів.  
Ось у цьому саду щороку збирають близько тисячі тонн яблук та ще й 100 тисяч саджанців вирощують. Без регулярного обприскування такого успіху не досягли б.

Юрій Корнута – заступник директора дослідного господарства

Для того, щоб якісно обприскати, потрібно 1000-1200 літрів води і певна норма самих препаратів. Для захисту рослин  потрібні немаленькі кошти. На даний момент, щоб нам обробити 72 га багаторічних насаджень, потрібно  350-400 тисяч гривень.
Хімічному методу захисту рослин передував біологічний. Його знали ще тисячу років тому в Південно-Східній Азії: хижих мурашок селили в садах, щоб зберегти врожай цитрусових.  Сьогодні в Японії  у спеціальних лабораторіях розводять сонечок і теж випускають у сади. А ось американці ще в 40-50-х роках минулого століття організовували артілі, які збирали симпатичних комашок під час їхньої зимівлі в горах, складали в мішки по 9 кг і зберігали при температурі 4-60 С. А влітку їх охоче купували фермери.

Сьогодні вчені б’ються над завданням: як поєднати ефективність хімічного захисту із перевагами біологічного, який збереже довкілля, а отже здоров’я майбутніх поколінь і саму планету. І вже виготовили препарати з бактерій та вірусів.  Фермери кажуть, захист рослин – справа не дешева і не легка.  Тож будь-яким ефективним новаціям будуть раді.

Переглядів: 1965 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК