Вітаю Вас ГістьП`ятниця, 27.04.2018, 09:53

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2014 » Квітень » 28 » Випадкові "прориви" наукових досліджень
17:21
Випадкові "прориви" наукових досліджень

Випадкові відкриття часто важливіші за результати спрямованих пошуків. Колумб, наприклад, плив на Захід, сподіваючись знайти короткий шлях до Східної Азії, а розвідав новий континент. Учені синтезували Віагру для лікування стенокардії та ішемічної хвороби серця, ефект же отримали зовсім в іншій сфері. Сьогодні зафіксовано понад 100 глобальних «випадкових» відкриттів. Серед них і надзвичайні властивості меланіну. Пігмент, що міститься у волосі та шкірі людини, досліджували як медичний препарат.

А винайшли фактично унікальний напівпровідник, який може зробити революцію у сонячній електроенергетиці.
 

Анатолій Шведов – професор Інституту ядерної фізики Академії наук України
Цікавий об’єкт для досліджень, він має багато таких властивостей. Він і діамагнетик, він проявляє при певних умовах особливості парамагнетизму, є підстави думати, що при певних умовах це взагалі надпровідна структура може бути.

 

Анатолій Шведов працює з меланіном уже кілька років. Разом з колегами за його допомогою намагається збільшити коефіцієнт корисної дії сонячних панелей. Сьогодні поки що вдається перетворювати лише 18% світла, що падає на фотоелемент. Та коли на кремнієву пластину нанесли плівку з меланіну, результат шокував.
 

 

 

Анатолій Шведов – професор Інституту ядерної фізики Академії наук України
Якщо просто про інтегрувати коефіцієнт перетворення певного спектру і тих електромагнітних хвиль, які на нього падають, то інтегрально можна досягти до 80%. Тому що плівка сама – вона проникна для світла іншого спектру, інфрачервоного, ультрафіолетового, тобто йде інтеграл по діапазону фотонів. Які інтегруються, і які – відбувається перетворення.

 

Меланін дав можливість знизити втрати при перетворенні енергії та транспортуванні її до накопичувачів. Усі фізичні процеси поки пояснити не в змозі, каже винахідник. Тривають дослідження. Нині ж найбільший головний біль – як у промислових масштабах наносити плівку меланіну на сонячні панелі, а вже потім на цю поверхню – провідники.
Учені з усього світу намагаються підвищити ККД сонячних електростанцій. Американські інженери переконують - ефективніше зберігати не електрику, а тепло, отримане від геліоколекторів.

Вони розробили спеціальний теплоносій, температура якого 1200 градусів, тобто в кубічному метрі буде втричі більше калорій, ніж нині. Собівартість кіловат-години знизиться удвічі – до 6-ти центів.
Сонячні панелі, які пропонує український винахідник Анатолій Шведов, можуть бути вчетверо ефективнішими за нинішні. Технологія дасть змогу в кілька разів знизити собівартість вата сонячної енергії. А ось витрати на нові технології будуть мінімальними – меланіну у природі більш ніж досить.

 

Меланін у великих кількостях міститься у столових буряках, чаї, какао, чорницях, темних сортах винограду.
 

Олександр Гай – завідувач кафедри Навчально-наукового інституту енергетики і автоматики
Є сучасні технології, які дозволяють ті ж самі сонячні панелі, навіть місячне світло може приводити до того, що виробляється електрична енергія.

 

Андрій Петренко – доцент кафедри електропостачання Навчально-наукового інституту енергетики і автоматики
Якщо ми будемо використовувати фотоелектричні перетворювачі з більшим ККД – з монокристалічним кремнієм, зараз ці панелі мають найбільший ККД, використовувати інвертори, і чим ми знизимо саму систему, кожен елемент – вартість цієї системи, можна буде знизити електричну енергію, її вартість.

 

Уже зараз на планеті п’яту частину енергії виробляють з відновлюваних джерел. А за 10-20 років сонце, вітер, вода, надра й відходи дадуть половину її генерації. У наступних випусках ми познайомимо з новими розробками українських винахідників, які можуть пришвидшити енергетичну революцію на планеті.

Переглядів: 618 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК