Вітаю Вас ГістьП`ятниця, 27.04.2018, 09:41

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Квітень » 13 » Вітер не завжди помічник
15:28
Вітер не завжди помічник
Буревії бувають не тільки на Землі, а й на інших планетах. Але там вони в десятки разів сильніші. Приміром, на Юпітері, Сатурні й Урані швидкість ураганного вітру може сягати 2-ох тисяч кілометрів за годину.Не відомо, яких збитків від стихії зазнаЄ Всесвіт, а ось для Землі - вони катастрофічні. І вимірюються не лише грошима, а й людськими життями.
Під час  другої світової війни німці вивозили український чорнозем, як цінний ресурс. Скільки забрали  – наразі не відомо. Але це лише мінімальна частка ґрунтових втрат, яких Україна зазнала за свою історію. Значно більше родючих земель у нас викрали вітри.
У квітні 1928 року у степових і лісостепових областях України вітер підняв із площі мільйон квадратних кілометрів понад 15 млн тонн чорнозему. Шар грунту в цих областях зменшився на 10-15 см. Стихія за кілька годин забрала значно більше ніж німці -  понад дві тисячі вантажних потягів зі ста вагонів.
Сергій Булигін – академік-секретар відділення землеробства, меліорації та механізації НААН України
Глобальні пильові бурі в Україні були – 69-й рік, наш чорнозем потім знайшли в Канаді аж. Видуто було в окремих місцях, це Запорізька, Херсонська, Луганська, Донецька області, до 200 тон з гектара.

Аграрники кажуть, вітер – навіть невеликий - для них чи не найбільший ворог. Навіть при малій  швидкості і за сухої погоди він видуває сотні тонн родючого ґрунту - за кілька днів.


Сергій Булигін – академік-секретар відділення землеробства, меліорації та механізації НААН України
Виносяться посіви, засипаються будинки буквально як снігом, по самі криші. Як правило після цього – мільярди доларів можна обрахувати в цілому по Україні за один раз збиток. 02.29 В нас тонна гумусу за нашими підрахунками коштує порядка 200 доларів – то це получається, що вітерець подув день-два в таку ясну погоду метрів 15 за секунду, іде сухий ґрунт з поверхні, наче нічого не трапилося, нічого не винесло, а винесло 20-30 тонн з гектару гумусу.

Юрій Пархоменко каже: лише його господарству вітер завдав збитків на кілька мільйонів гривень.


Юрій Пархоменко – директор Березанської державної сорто-дослідної станції

В послідній час на протязі 5-6 років дуже великі вітри пішли, особенно весною коли ми сіємо. То ми стараємося, як тільки сніг з землі, закривати вологу і заделовать тріщини на озимій пшениці, на ріллі.

А ще – через сильні вітри хворіють  люди, які працюють на землі. Сергій пригадує, його сестра ледь не втратила зір під час буревію. Сергій Булигін – академік-секретар відділення землеробства, меліорації та механізації НААН України

Шахтар той в 50 років йде на пенсію, і запилення, і таке інше, а в порівняні з пилом вугілля, пил від ґрунту в 10 разів небезпечніше для організму. Бо там є органічний матеріал, в одному грамі ґрунту знаходиться декілька мільярдів мікробів. В одному грамі. І це все потрапляє в легені, ті люди які працюють довго на тракторах, це ті люди, які рано помирають.

Єдина перепона видуванню ґрунтів – лісосмуги. Вони мають бути на відстані 300 метрів одна від одної. Тоді як за радянських часів їх висаджували з кілометровим інтервалом. Нині агрогосподарства потребують особливого захисту від сильних вітрів. Але селяни переконані, винахід учня Малої академії наук – їм не підійде – дорого захищати  поля. А ось для убезпечення приміщень: ферм, складів та житла – згодився б.


Юрій Пархоменко – директор Березанської державної сорто-дослідної станції

Випадок то ми знаємо, який ураган у нас пройшов у 1987 році. На другий рік після чорнобильської аварії у нас оце де ми зараз знаходимось тут тільки трохи зацепило, дерева повикорчовувало, поламало, а в Березані, де в нас основна база, то там хати багато порозкривало, фронтони поваляло, дерева покорчувало, ліс взагалі викорчувало десь на площі 500 гектарів.

Зовсім свіжі спогади у Юрія Пархоменка про недавній буревій. Несподіваний шквал швидкістю не менше як 25 метрів за секунду пошкодив дах на овочесховищі сортодслідної станції - зірвав 40 листів шиферу, повикорчовував дерева. Але вітри завдають збитків не тільки аграрному сектору.

Економічні втрати через природні катаклізми 2011 року становили 380 мільярдів доларів. І  третину з них завдано сильними вітрами. У Росії – торік у липні в Благовіщенську страшний смерч наробив шкоди майже на 30 мільйонів доларів. Приблизно в цей же час пройшовся  сильний буревій  і Україною - у  Запоріжжі зірвав дахи із трьох з половиною  тисяч будинків. А  до рекордних втрат призвів  2005-го року ураган Катріна – майже  на 90 мільярдів доларів ( $ 89,6 млрд)

Рекордні урагани за сумою заподіяних збитків:
Ендрю (1992) - $ 40,7 млрд.
Айк (2008) - $ 24,0 млрд.
Вілма (2005) - $ 22,7 млрд.
Чарлі (2004) - $ 18,6 млрд.

Найбільше життів - 27  з половиною тисяч - забрав  Великий ураган 1780-го року у США та на островах у Карибському морі.

Рекордні урагани за кількістю жертв:

Великий ураган (1780) – 27 500 чол.
Мітч (1998) - 22 000 чол.
Галвестон (1900) - від 8 до 12 000 чол.
Фіфі (1974) - від 8 до 10 000 чол.
«Домініканська республіка» (1930) - від 2 до 8 000 чол.
В Україні найсильніші буревії у Криму -  їхня швидкість сягає 25-ти метрів за секунду. А найлютіші смерчі, здатні подолати сто кілометрів за годину, рухаються центральними штатами США з півночі на південь - так званою алеєю торнадо. Це одне із найбільш небезпечних місць на планеті. Щороку  тут прокочуються до тисячі смерчів.
Саме на цих територіях міг би пригодитися проти-ураганний пристрій, каже учень Малої академії наук. Нині ж для тамтешніх жителів єдиний порятунок - підземні укриття: в них вони ховаються, коли сирена сповістила  про наближення урагану.
Переглядів: 2576 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК