Вітаю Вас ГістьВівторок, 24.04.2018, 11:46

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2013 » Жовтень » 3 » XLab - для різних експериментів
11:13
XLab - для різних експериментів
Одна британська компанія випускає мобільні телефони, які замість дзвінків видають… запахи. На кожного абонента можна запрограмувати певний аромат: якщо  телефонує дівчина – пахне ваніль, якщо шеф – сигара. Загалом, стверджують учені, «натренований» ніс людини може розрізняти до десяти тисяч ароматів. У німецькій лабораторії XLab українським школярам запропонували визначити шість запахів, а потім – їх відтворити або по-науковому – синтезувати естери.

Роман Гетьман, учасник школи МАН

 «Сьогодні ми займаємося синтезом естерів, тобто пахучих речовин, які дуже часто використовуються в харчовій промисловості для надання різноманітних ароматів продуктам харчування. І сьогодні ми вирішили, нам запропонували своїми руками синтезувати декілька таких речовин»

Але перш ніж перейти до діла – обов’язкові засоби безпеки: халат і окуляри, а також основна рекомендація для роботи із запахами: не підносити посудину з розчином близько до носа, лише легкими рухами рук підганяти аромат до себе. Тепер можна братися до реактивів.


Данило Альошин, учасник школи МАН

 Ми додали 20 мл етанолу та 12 мл ацетилангідриду. Потім ми додали повільно концентровану сульфатну кислоту.


Процедура створення ароматів стандартна – змішування карбонових кислот зі спиртами. Щоб реакція відбулася, потрібно дотриматися певного температурного режиму, зазначають школярі і поміщають пробірки у нагріту до 60 градусів воду, тобто – інкубують. Тепер слід уважно спостерігати за розчином.


Роман Гетьман, учасник школи МАН

 В нас вже змінився колір, з’явився специфічний запах і тобто ми зараз ще маємо їх розчинити у водному розчині гідроксиду натрію і відповідно після цього вже з’явиться стійкий запах, по якому ми зможемо впізнати деякі естери

Але розпізнати запахи виявилося непросто. До того ж вони вже почали поширюватися по лабораторії і перебивати один одного. Втім із першими чотирма ароматами у школярів запитань не виникло: це яблуко, груша, ментол і квіти. А ось два, що залишилися, викликали сумніви і суперечки.


Роман Гетьман, учасник школи МАН

 Я зі своїм партнером сперечаємося, тобто я вважаю, що це теж такий квітковий запах, але він вказує, що це малиновий запах


Помилялися обоє. Цими нерозпізнаними естерами виявилися м’ята і ром – зрозуміли трохи згодом експериментатори. А далі треба було перевірити якість ароматів на ось такому газовому хроматографі – побачити, як розміщені їхні спектри і відповідно зробити висновок, наскільки запахи чисті.


Данило
Альошин, учасник школи МАН

Наші результати показали те, що наш естер був чистим на 93 %

Тож із завданням учні МАН упоралися. А ще зазначили: тепер, коли знають склад естерів, з меншим острахом ставляться до ароматизаторів у харчах.


Роман Гетьман, учасник школи МАН

Ми знаємо природу цього, тобто не такий страшний вовк, як його малюють.

Попереду в молодих дослідників нові, не менш цікаві та захопливі експерименти. Наукові пригоди українців в XLab.
Переглядів: 778 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК