Вітаю Вас ГістьСубота, 17.03.2018, 09:01

ІНТЕЛЕКТ.UA


Головна » 2012 » Листопад » 23 » З Землі "на небеса" - 510 секунд життя
12:04
З Землі "на небеса" - 510 секунд життя
Життя ракети-носія коротке, але яскраве: вона працює до 10 хвилин. Саме стільки часу їй потрібно, щоб підняти на орбіту корисний вантаж – космічний апарат.
Маса космічного апарата – лише 2 відсотки від ваги ракети-носія. Але щоб вивести супутник на орбіту потрібна величезна сила – швидкість повинна перевищувати 8 кілометрів за секунду. Саме тому конструкція ракети-носія є багатоступінчастою. Перший ступінь піднімає її на висоту 70 кілометрів, потім відстиковується і падає на Землю. За секунду витрачається 2 тонни пального. Сила тяги – понад 700 тонн. А на орбіту апарат виводить другий ступінь. Він теж від’єднується, але при падінні згоряє в атмосфері.Ракета зникає за 510 секунд, а ось щоб скласти гігантський механізм, іноді заввишки як 20-поверховий будинок, потрібно 10 років. У Дніпропетровську ракети проектують та будують уже майже півстоліття. Створили 4 покоління носіїв. Остання розробка – унікальний «Циклон-4», поліпшена версія попередньої. Він зможе виводити на екваторіальну орбіту на висоту 500 кілометрів космічні апарати масою до 5 з половиною тонн. Ракету запускатимуть із бразильського космодрому в Алькантарі.


Василь Нестеренко - заступник начальника збирального цеху ДП «Виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова»

Отсюда уходят окончательно собранные изделия для потребителей. В настоящее время цех занимается сборкой  двух основных изделий: «Зенит» –это  несколько модификаций и «Циклон-4» - на стадии изготовления первого образца для космодрома Алькантара.

Щороку тут збирають до 10 ракет-носіїв. На один апарат іде близько шести місяців. Деталі отримують від українських та російських підприємств, а також самотужки виробляють на своєму заводі. Матеріали для космічних ракет унікальні. Іноді інженери вміють навіть «обманути» хімічні властивості металів.


Павло Дегтяренко – головний конструктор із системного проектування ракет та ракетних комплексів  ДП КБ «Південне»

В конструкции наших ракет примерно с 70-х годов применяется так называемая сварка взрывом.  Это сварка, которая позволяет соединить в обычной жизни совершенно не соединяемые материалы: сталь, алюминий, медь в любых сочетаниях можно сваривать. Благодаря этому получаются конструкции с уникальными характеристиками. Они и легкие, и функциональные, обеспечивают теплопроводность, и в тоже время коррозионно очень стойкие.

Павло Дегтяренко працює в конструкторському бюро. Каже, тут можуть  спрогнозувати використання матеріалів, яких ще не існує в природі.


Павло Дегтяренко – головний конструктор із системного проектування ракет та ракетних комплексів  ДП КБ «Південне»

В проектировании ракет закладывались материалы с характеристиками, которых на тот момент еще не существовало. Если это был бетон для шахты, то закладывался бетон с прочностью в 2 раза больше, чем на тот момент существовал. Если закладывались материалы для вот этих раструбов сопел маршевых двигателей, то этих угольных волокон на тот момент, когда начиналось проектирование, еще просто не существовало.

У будівництві ракет-носіїв використовують сплави сталі, алюмінію та титану, який, за класичною наукою, не можливо зварювати. Крім металів стали широко застосовувати композити. Це і склопластики, і органопластики , а також матеріали, збудовані за принципом бджолиних стільників, дуже міцні і водночас легкі.

Україна входить до п’ятірки найпотужніших космічних держав. За роки незалежності здійснила 127 запусків власних ракет-носіїв. На орбіту було виведено 230 різноманітних супутників.Василь Нестеренко - заступник начальника збирального цеху ДП «Виробниче об'єднання «Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова»

 «Зенит» считается одной из лучших ракет в мире. Потому что первый момент – это надежность: какой процент неудачных пусков в соотношении с удачными. У нас есть «Морской старт»: из 35 пусков лишь 2 неудачных. Это очень высокий процент.

Можуть українці допомогти і програмам галактичного туризму. Ракета-носій «Дніпро» виводила на орбіту експериментальні конструкції першого космічного готелю компанії «Бігелоу аероспейс». Є напрацювання, які стануть корисними і в міжпланетних подорожах. Скажімо, унікальний космічний двигун, створений у Дніпропетровську для програми висадки на Місяць колишнього СРСР.


Павло Дегтяренко – головний конструктор із системного проектування ракет та ракетних комплексів  ДП КБ «Південне»

Наше предприятие для этой лунной экспедиции разрабатывало взлетно-посадочную ступень, именно лунную. Мы создавали двигательную установку, с помощью которой корабль должен был прилуниться и спустя положенное время взлететь с орбиты, состыковаться с орбитальным модулем и улететь назад к Земле.

Міжпланетні подорожі не за горами. Але поки ще дуже дорогі. Як і взагалі вивчення космосу. Приміром, вартість американської місячної програми «Аполлон» - 26 мільярдів доларів. І це були 70-ті. Перші 15 років космічної програми СРСР, з 1958 по вересень 1973-го, за західними оцінками, коштували 45 мільярдів доларів. Але зважаючи на останні досягнення в освоєнні космосу і на науковий та технічний прогрес, здешевлення міжзоряних подорожей – питання часу.


Переглядів: 1200 | Додав: Admin | Рейтинг: 3.5/2
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК