Вітаю Вас ГістьВівторок, 24.04.2018, 11:50

ІНТЕЛЕКТ.UA


Дослідження проекту

Головна » Статті » Дослідження проекту

Старе й нове в картопляних посівних
Більш як пів століття  подружжя Кисленків обробляє свою землю на Київщині. Головним овочем  у їхньому господарстві в усі роки була картопля. Хазяїн дід Микола називає її другим хлібом.  Адже саме бульба не раз рятувала людей від голодної смерті. Своє перше відерце цього українського другого хліба його дружина посадила навесні 42-го.

Яна Кисленко

Мені з сестричкою було по років 10 – ми вдвох і копали вручну і сапали  і садили, все підгортали. 

Доля колишніх дітей війни схожа. Орали кіньми розміновані поля та засаджували їх картопляними очистками. На диво, бульба родила краща, ніж при теперішніх новітніх технологіях.  

Яна Кисленко
Садили зразу вручну і в колгоспах. Потім уже садили під коня, кінь одлин раз проходить плугом і так садили. Орали і садили зразу картошку.  

Майже тиждень садять  картоплю пенсіонери на десяти сотках. Лопата й невеличкий плужок залишаються їхніми надійними помічниками. Інших технологій не знають. До того ж селяни звикли до ручної праці, яка дає їм наснагу і здоров’я.  Рух – це життя, повторює відому істину бабця Яна. У свої сімдесят три вона ще будь-кому може втерти носа на городі. 


Яна Кисленко

Покуда рухаєшся, то живеш. А як зляжеш, то все все – немає жизні. Як будеш трудитися, будеш жити. 

Якщо 10 соток літнє подружжя Кисленків вручну засаджує за тиждень, то на це поле Інституту картоплярства на 65 гектарів  - іде всього10 днів, каже директор Ярослав Бардин. Допомагає техніка – картоплесаджалки.


Ярослав Бардин – директор Інституту картоплярства НААН України

Їх цінність та, що тут практично 100 процентів механізований процес посадки картоплі. В нас ще є двохрядні саджалки картоплі, які випускають в Україні, і які для менших ділянок, для фермерських господарств. Також ми використовуємо саджалки для селекційних посівів, де нам необхідно на невеликих ділянках розмножувати та висівати нові перспективні сорти, гібриди.

Вартість такого дива – 100 тисяч гривень. Але й функції воно виконує теж дивовижні – і розрихлює землю, і підживлює, і саджає картоплю. І всім цим керують лише двоє людей.


Ярослав Бардин – директор Інституту картоплярства НААН України

Основний обробіток ґрунту ми вже робили весною, так як наші погодні кліматичні умови дозволяють, і якраз саме така технологія в нас використовується, і вносимо органічні добрива – ви бачите, трактор, який вносив органно-мінеральну суміш, а потім іде саджалка. І саджалка з одночасним внесенням мінеральних добрив, висадка картоплі, і внесення інсектицидів.

На гектар висаджують 70 тисяч картоплин, дистанція між рядками запрограмована – 70 сантиметрів, глибина – 8-10. Під кожен сорт в інституті розробляють окрему технологію садіння. Новий тренд – висадка міні-бульб.


Ярослав Бардин – директор Інституту картоплярства НААН України

В нас вже є відпрацьована технологія, де ми висаджуємо міні бульбами, міні бульби це бульби які отриманні біологічним методом оздоровлення, спочатку в лабораторії в пробірках, потім на полі, і вони мають значно менші розміри і відповідно вагу, і наші вчені інституту розробили саджалку, яка буде садити міні бульби, які важитимуть 8-10 грамів. Це значно зменшить об’єми перевезень, перебирання, зберігання.

В Інституті без ручної праці  не обходяться. Приміром, селекційні сорти висаджують тільки вручну. Так само на своїх городах роблять і більшість людей – і не лише такого віку, як подружжя Кисленків, але й молодше покоління. Забезпечення домашніх господарств міні саджалками – ось на що потрібно спрямувати зусилля, каже Бардин. Селяни й досі працюють по стародавньому, хоча для  них картопля - основний овоч.

Україна – один із світових лідерів у вирощуванні картоплі. Торік її зібрали понад 21 мільйон тонн – це четвертий результат на планеті. 97%  урожаю дають приватні садиби та господарства.
Науковці кажуть, саджалки, які є у продажу, потребують  удосконалення, бо мають свої недоліки. Приміром, ця  -  ріже навпіл велику бульбу, котрА не поміщається в ложечці. А ще було б добре здешевити таку техніку, щоб стала доступною не лише фермерам. Тож винахід школяра міг би полегшити працю сільських трудівників.
Категорія: Дослідження проекту | Додав: Admin (11.05.2012)
Переглядів: 2130 | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК