Вітаю Вас ГістьНеділя, 22.04.2018, 03:37

ІНТЕЛЕКТ.UA


Дослідження проекту

Головна » Статті » Дослідження проекту

Хто слідкує за космічним сміттям?
В обсерваторії, що при університеті імені Тараса Шевченка, за безмежним космосом спотерігають ще з 1845 року. Оскільки установою опікувався  сам російський імператор, тут було  найкраще у Європі  обладнання і найкращі науковці, які   відкрили дві комети, а також дослідили 600 нових карликових галактик. За допомогою астрографа, який збудували 1885 року французькі винахідники брати Анрі наш земляк Сергій Всехсвятський зробив феноменальне відкриття – виявив кільця на  Юпітері.
Що ж до тіні  Землі – в київській обсерваторії  її досліджували – зокрема,   за допомогою годинних спостережень та  ось такого механічного комп’ютера. Сьогодні він уже музейний експонат.Лілія Казанцева – науковий співробітник астрономічної обсерваторії КНУ імені Тараса Шевченка

В нас в музеї є один інструмент, єдиний у світі, механічний комп’ютер, в 1936 році виготовлений професором Яковкіним. Він дозволяє обчислювати на будь-яку дату видимість цього затемнювального явища. Затемнювальні явища не тільки бувають в системі Земля – Місяць – Сонце. А ще Місяць, проходячи по небу, закриває собою далекі об’єкти – зорі, планети. початку обчислили, а далі поспостерігали.
Але такий метод роботи - в минулому. Сьогодні обсерваторії  працюють по-іншому – вводять дані -  ефемериди руху Землі та інших об’єктів    -  і комп’ютер показує обрахунки. У світі вже близько 10-ти комп’ютерних програм, якими користуються астрономи. Але не завжди вони точніші навіть   за прилад 1936 року, що в київській  обсерваторії.


Асен Грицай - молодший науковий співробітник кафедри фізики та космосу фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка

Оскільки швидкість руху супутника навколо Землі по орбіті достатньо велика – це 7-8 км за секунду,то навіть невелика похибка може різницю в кілька секунд при визначенні положення – що вже в принципі достатньо серйозно. І так само, коли говорити про кутове положення, то теж ми можемо отримати градус-другий похибки відносно краю тіні на певній висоті, а це вже суттєво заважає спостереженню.Програма молодого науковця дає ще точніші розрахунки, підтверджують фахівці. У київській обсерваторії розповідають, що для Землі не страшні карликові планети. Дуже пильно слід спостерігати за великими об`єктами.

За підрахунками вчених, у Сонячній системі понад півтора мільйона астероїдів, діаметр яких перевищує кілометр. При зіткненні з ними на Землі може статися глобальна катастрофа. Найбільш небезпечний з відомих астероїдів – Апофіс. Його відкрили 2004 року. А 2029-го він пройде за 37 тисяч кілометрів від Землі – а це в десять разів ближче за відстань до Місяця. Похибка у траєкторії польоту - і трьохсотметрова в діаметрі кам’яно-льодова глиба зіштовхнеться з третьою від Сонця планетою.
Вчені припускають, що 65 мільйонів років тому  динозаври вимерли саме через  падіння на землю  астероїда діаметром 10 кілометрів.За кілька останніх років американське відомство  NASA відстежило понад 8 тисяч (8110) комет  та астероїдів. З яких 1237 визнали потенційно небезпечними. За їхньою траєкторією постійно слідкують астрономи. А ось невеликі  метеорити та космічне сміття можуть випасти з поля зору. Хоча вони теж несуть загрозу для планети. Якщо, приміром, на Землю впаде об’єкт розмірами з авто, він зруйнує ціле місто – залишить кратер діаметром десять кілометрів.Асен Грицай - молодший науковий співробітник кафедри фізики та космосу фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка

У тінь Землі під час свого руху по орбіті потрапляють штучні супутники +  і не спостерігається відразу, досить швидко стає надто темним,для того, щоб його можна було помітити. Таким чином тут потрібно з досить гарною точністю розраховувати положення тіні Землі,щоб уявляти, що ми побачимо,

Два роки тому  по орбіті Землі рухалися майже триста тисяч фрагментів космічного сміття. Хоча вони дрібні, але становлять не меншу небезпеку ніж астероїди.
Деякі уламки космічного сміття – фрагменти двигунів, наприклад, містять ядерні або токсичні матеріали і можуть бути небезпечними. При їх неконтрольованому сходженні з орбіти, неповному згорянні у щільних шарах атмосфери можуть загинути цілі населені пункти. Дві третини космічного сміття належить Росії та США.
До космічного непотребу можна віднести і супутник  Rosat, який важить  майже тонну.  Його спільно запускали Німеччина, Велика Британія та США.  Контроль над об`єктом  втратили  два роки тому.  Науковці припускають, що впаде він у Німеччині. Зважаючи на таку загрозу, навіть створили спеціальний центр спостереження за космосом – звідти 50 співробітників  пильно стежитимуть за всім космічним сміттям. А для цьОго їм потрібні  дуже точні розрахунки. Тож комп’ютерна програма  українського школяра може піти далі у світ - за межі України і Росії.
Категорія: Дослідження проекту | Додав: Admin (09.09.2011)
Переглядів: 1790 | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК