Вітаю Вас ГістьЧетвер, 26.04.2018, 12:27

ІНТЕЛЕКТ.UA


Дослідження проекту

Головна » Статті » Дослідження проекту

Парадокс по-українськи: наші культурні пам`ятки рятують іноземці
На Заході дерев’яна архітектура знову в моді.
Приміром, на Тернопільщині  18 липня цього року  почали зводити греко-католицьку церкву Новомучеників українського народу. Споруджують її в найбільш криміналізованому районі міста. Щоб церква навернула людей до Бога та сприяла зменшенню злочинності. Оскільки будують з дерева – церква виросла на очах.

Романа Маханець, координатор ініціативної групи з будівництва дерев’яної церкви у м. Тернополі

Дерев’яна церква це для нас природно і органічно, тому що ми живемо в такому краї. Галичина це край колишніх лісів і на Тернопільщині. Дерев’яна церква - це екологічна церква, це жива церква, це церква з дерева. І тут вона дуже гарно вписується в сад, тому що тут в нас є дерева, тут ми будемо поновлювати цей сад.


Нині в державі  - майже 3 тисячі дерев’яних церков та соборів. Особливо багато їх на Львівщині й Тернопільщині – осередках дерев’яної сакральної архітектури.

Ярослав Пелехатий, начальник відділу охорони пам’яток архітектури Тернопільської ОДА
Дерев’яна архітектура для кожного регіону характерна по-своєму. Були свої школи, є своя специфіка, механізм оздоблення, сама побудова храмів і саме українські дерев’яні храми завжди відображають оці національні традиції сакрального будівництва.
Особливою пам’яткою на Тернопільщині вважають стару дерев’яну церкву в селі Галущинці. Вона збудована ще 1754-го року. За часів Радянського Союзу її хотіли перетворити на хімічний склад. Та селяни відстояли свій храм. Зараз його відновлюють.

Отець Михайло, священик Галущинецької дерев’яної церкви св. Миколая 
Працюємо. Перекрили дах, довершуємо купол(скл). Частина дерева, особливо знизу стін зогнили, будемо міняти так само. Парафія не дуже так велика в нас є. Яких 130-140 осіб в 53 дворах. І дуже тяжко нам іде. Але ми не зупиняємося перед труднощами.Дерев’яна церква в Галущинцях невелика, але зАтишна. В центрі – кількох ярусний іконостас, на стінах – різьблення. Весь ансамбль виконаний у стилі українського бароко 18 століття.  Цегляна церква можливо простоїть і довше, каже отець Михайло, але в селі вирішили не відступати від традиції. Предки вірили, що дерев’яна церква випромінює живу енергетику.

Михайло Схаб, голова сільради с. Галущинці
Бог витає в кожній церкві і в дерев’яній і в кам’яній. Але дерев’яна церква то вона є рахуйте так як дух століть. Вона вже стоїть стільки віків і тут дух тих пращурів наших, які будували ту церкву. І на любові їхній та церкві побудована. Той дух витає і допомагає нинішнім поколінням.


Надія Хома – парафіянка Галущинецької церкви. Божий Храм відвідує  щонеділі та на свята. Приходить сюди з усією сім’єю. Каже, дерев’яна церква – то унікальна споруда.

Надія Хома – парафіянка Галущинецької церкви
Ця церква приваблює, як наш священник сказав своєю такою красою. То вибіркова краса. Бо як ми вже говорили, шо чи цегляна церква, чи кам’яна церква, їх є набагато більше. А то унікальна церква, якої на район одна чи дві є.


Отець Василь, настоятель церкви Матері Божої неустанної помочі, проводить богослужіння в цегляному храмі. Каже, право на життя мають як дерев’яні, так і кам’яні церкви. Адже вони доповнюють одна одну.

Отець Василь, настоятель церкви Матері Божої неустанної помочі
В дерев’яній церкві ми не можемо помістити такої кількості, якої ми можемо помістити в ось цьому храмі, який може вмістити до півтори тисячі людей. Скл. Дерев’яну церкву будується швидше і вона є менш коштовною.В сакральній архітектурі деревину та цеглу можна вдало поєднувати. Відомий український митець Олег Пінчук довго думав, яку ж церкву збудувати у своєму селі. І врешті-решт поєднав обидва матеріали.

Олег Пінчук, колекціонер дерев’яної скульптури
Ви знаєте, я зараз побудував церкву в себе там, де я зараз мешкаю і вона кам’яна. Вона кам’яна і всередині там іконостас. Іконостас такий бароковий, гарний, красивий, тобто поєднання дерева і каменю. Все таки я людина більш фундаментальна. Я міг побудувати дерев’яну, в мене стояв вибір – зробити дерев’яну чи зробити кам’яну. Кам’яна значно дорожча, але вона і буде стояти довше.


Якщо у Галущинцях люди зібрали гроші на ремонт своєї церкви, то  чимало інших храмів , які вже визнано памяткАми архітектури, розсипаються на очах. Ані державі, ані українським бізнесменам- благодійникам  до них немає справи.
Нищить унікальні дерев’яні споруди і вогонь. За роки незалежності Україна вже втратила 150 церков 15-19 століть. Останній випадок - 13 серпня на Львівщині дощенту згоріла церква Святої Богородиці 1864 року. Причина – удар блискавки. Але часто церкви зникають через підпали або людську недбалість.
Категорія: Дослідження проекту | Додав: Admin (02.09.2011)
Переглядів: 2193 | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК