Вітаю Вас ГістьНеділя, 27.05.2018, 02:36

ІНТЕЛЕКТ.UA


Дослідження проекту

Головна » Статті » Дослідження проекту

Традиції та технології, які житимуть вічно
Цьогорічна осінь багата на гриби. Баба Галя каже, що за її  пам’яті такий урожай був тридцять п’ять років тому – 1977-го. Досвідчена грибниця переконана, що голодувати в селі нині може тільки лежень. Бо самих грибів за сезон вдається насушити мішок. Головний атрибут  її старенької  хати – українська піч. Технологія сушіння в ній залишається незмінною століттями.

Баба Галя, мешканка с. Буда-Бабинецька

Сушили на підвіконнях. Столи розставляли, щоб дощ не капав, десь під повіткою чи під дахом. Це в місті сушаркою користуються, а в селі ні – піч або на сонці. На ниточки нанизували. Солом’яний дах був у мами в селі і під ним на ниточках вішали яблука. Гриби сушили в печі.

У печі пенсіонерка сушить крім грибів ще й яблука та груші. А  ось баба Надя вже 10 років без печі. Її хату гріє газ. На ньому вона також приловчилася робити запаси на зиму Але за її  технологією всі плоди на сушню мають бути цілими – не  порізаними.  


Баба Надя, мешканка смт Бабинці

 Колись гриби сушили в печах, на полицю клали і сушили. Під спід слали соломку на деко, на соломку – гриби. А тепер печі порозкидали, то кладемо в духовку на газ. Ось маленькі грибочки, такі  гарні. Накладаю їх на маленький вогник, вмикаю - і сушаться гриби.

Цього року майже кожна родина із сіл, що межують із лісом, заготувала до 30-ти  відер грибів. Дехто навіть  на лісових дарах заробляє. Адже, приміром,  200 грамів білих сушених грибів коштують 50 гривень, усі інші – по 30-ть. Є попит! Українці з них готують багато страв.   


Світлана, мешканка смт Бабинці

Можна їх кидати і в борщ, і в картоплю, і холодець робити. Водичка кипить собі, а як вода закипіла, кинула цибульку, рибку. Рибка вариться окремо, а гриби окремо. А як зварилася риба - короп, товстолобик -  у мисочки всипала, тоді взяла грибочки і в тарілочку по одному вкинула. І холодець такий хороший…

Сушені продукти - не лише смачна їжа, вони  мають широке застосування в медицині. Білі гриби, наприклад, відомі як засіб для лікування туберкульозу, знесилення, порушення обміну речовин. В них є алкалоїд герцедин, що допомагає при стенокардії. Сушені абрикоси містять багато каротину, калію, кальцію, органічних кислот, фосфору, заліза, вітаміну В5. Вони зміцнюють серцевий м'яз, спалюють жир, піднімають рівень гемоглобіну. Сушені фініки - винятковий енерготонік, вони чудово підвищують працездатність. Чорнослив – природні ліки від хвороб шлунково-кишкового тракту.  

А для колишнього військовика Юрія гриби  - це хобі. Щодня  їх приносить із лісу по троє відер. Уже й  насолили, і намаринували. А технології сушіння він знає різні. Та найнадійніша - одна.

Юрій – майор запасу Збройних Сил України

Сушеные продукты сохраняют витамины все необходимые, плюс – насекомые не садятся при сушке. Допустим, на солнце очень много насекомых садится, загаживают продукт, а здесь чистота обеспечена.   В любую погоду, без солнца, во время даже дождливой погоды только благодаря этой сушилке можно высушить продукты. А в этом году очень много грибов, и  солнышка уже нет. Поэтому, если бы не сушилка, просто жалко этот продукт необходимый.

Електрична  сушарка в господарстві  Юрія працює цілодобово. Однак технічна новація обходиться йому в копійчину.     


Юрій – майор запасу Збройних Сил України

Она очень много электричества расходует, поэтому желательно, чтобы сушилка была более модернизирована, меньше энергии использовала.

Кожен українець у середньому за рік споживає 3.8 кг сушні – овочів, грибів і найбільше – сухофруктів. А, приміром, швед – 6.4 кг. Обсяг українського ринку сушених продуктів 150 - 200 тисяч тонн і 2 - 2.5 мільярда доларів. Власної продукції – півтори тисячі тонн. Промислового виробництва майже немає.

Можливо, селяни ще придумають нові способи сушіння садовини, городини й дарів лісу. Та поки що користуються  дідівськими – надійними і перевіреними часом!
Категорія: Дослідження проекту | Додав: Admin (12.09.2013)
Переглядів: 2985 | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК