Вітаю Вас ГістьВівторок, 20.03.2018, 16:47

ІНТЕЛЕКТ.UA


Дослідження проекту

Головна » Статті » Дослідження проекту

Війни за воду - не за горами
Кожен шостий  землянин нині відчуває постійний дефіцит прісної води. Але вже за 40 років,  прогнозують науковці, її не вистачатиме   чотирьом  мільярдам людей  - а це майже шістдесят відсотків мешканців планети.  І тоді можуть початися справжні війни за воду.
1963 року на Близькому Сході розгорівся воєнний конфлікт між Ізраїлем та Сирією. Причина – сирійці прагнули змінити русла річок, які текли до Землі Обітованої. Між Пакистаном та Індією також давнє протистояння через воду, яке може перерости навіть у ядерну війну.
Поки це лише прогнози, а ось реальний дефіцит води – факт. Навіть в Україні цілі регіони вже тепер відчувають нестачу живлющої вологи. 

Тетяна Тимочко – голова Всеукраїнської екологічної ліги
Вже на сьогодні майже 17 тисяч населених пунктів в Україні – великі міста, малі, селища, села - або на привозній воді, абовідчувають перебої з постачанням питної води.

Торік у водойми України було скинуто 7 мільярдів кубометрів стічних вод. 5 мільярдів із них – неочищені. Найбільша загроза – так звані шахтні води, які потрапляють з підземних водних горизонтів, поверхневих водойм та дренажних виробок. Вони збагачені сульфат-іонами, залізом, алюмінієм. Концентрація мінералів у літрі – понад 70 грамів, що вдвічі більше, ніж у світовому океані

Тетяна Тимочко – голова Всеукраїнської екологічної ліги

В Україні є серйозна проблема опріснення засолених вод, тому що мільярди кубів із тих 5 мільярдів недостатньо очищених – це є води шахт. Це високо мінералізовані води, які на сьогодні без очищення скидають у річки України, фактично виводячи з ладу повноцінне функціонування річки. Самара, Вовча, Оріль – це річки Дніпропетровської області, які просто вже знищені високо мінералізованими шахтними водами. Тому питання знесолення, опріснення цих вод в Україні вже стоїть гостро.

Технологій для опріснення таких великих об’ємів води в нас немає. Хоча у світі воно набуло глобальних масштабів. Для опріснення води використовують кілька методів:

  • випаровування (дистиляція):
  • заморожування
  • іонний обмін
  • електродіаліз
  • зворотний осмос
  • гідродинамічний поділ.  

Залежно від використовуваного методу енерговитрати на кубічний метр становлять від 0,7 кіловат-години до 20-ти кіловат-годин. Найбільш поширений метод – дистиляція. Ще в давнину мореплавці кип’ятили морську воду, а пару збирали в губку, з якої після охолодження висмоктували рідину.
Ізраїль – одна з найбідніших на прісну воду країн. Тому тут збудували відразу кілька центрів термічного опріснення. Щороку вони дають близько 600-т мільйонів кубометрів очищеної рідини. Вже з 2014 року 75 відсотків усієї питної води в Ізраїлі вироблятимуть такі центри.
А лідером з опріснення поки є Об’єднані Арабські Емірати. За останнє 10-тиліття влада країни інвестувала в будівництво спеціальних підприємств  50 мільярдів доларів, в наступні 8 років планують ще 20. 70% питної води в країні  - заводського походження.
Якщо дистиляція відома із сивої давнини, то електрика на службі в опріснювачів – новинка. Американські вчені запропонували свій метод опріснення – вони створили пристрій на основі мікроскопічних каналів, здатний розділити потік морської води на солону і прісну. За допомогою електричного поля іони солей притягуватимуться до одного. Такий опріснювач, живлячись енергією звичайної батареї або навіть невеликих фотоелементів, зможе очищати приблизно 15 літрів морської води за годину. Його вартість, за словами розробника, становитиме близько 50 доларів.
Свою технологію пропонує людству і український вчений Олександр Богорош, який нині працює в Національному технічному університеті  «КПІ». Його винахід має мало  спільного з гігантськими ізраїльськими установками. Але він також дає можливість пити чисту воду. До того ж без надзусиль і навіть із болота: просто занурив апарат у водойму - і п’єш. В його основі – метод фільтрації: вода проходить через трубку зі спеціальною начинкою,  очищується та опріснюється.

Олександр Богорош – керівник робочої групи міжнародного наукового технічного співробітництва країн СНД

Начинка в нем – это в основном анион-катионные порошки с углевыми прослойками и вата, естественно. Поэтому можно пить даже из болота. На выходе будет та вода, которая нам необходима.

Один опріснювач розрахований на фільтрацію трьох з половиною літрів води. Його собівартість - 10 центів. Він невеликий: поміщається в кишені.

Олександр Богорош – керівник робочої групи міжнародного наукового технічного співробітництва країн СНД

Фильтр рассчитан на 3.5 литра, после этого берется другой фильтр. Этот же идет на регенерацию.  Можно опять пропустить через него какие-то растворы. Это ноу-хау наше.

Такий прилад незамінний для мандрівників або військових. До того ж він не псує воду, як це відбувається при звичайному термічному опрісненні.

Олександр Богорош – керівник робочої групи міжнародного наукового технічного співробітництва країн СНД

Преимущественно опреснители – термические. Они применяются в основном для электростанций, для подводных лодок.  На кораблях дальнего следования, чтобы не возить с собой воду, ее опресняют. Но вода, когда опресняется термическим способом, превращается в так называемую мертвую воду.  Ее пить нежелательно, она вымывает из организма кальций и кости у человека становятся хрупкие.

Така вода значно дорожча за звичайну, додає вчений. Хоча ті ж ізраїльтяни зменшили собівартість кубометра опрісненої води до 52 центів. У Києві куб коштує не набагато дешевше – 40 центів. Вода з опріснювача, який розробила учениця Малої академії наук Тетяна Воронькова, є майже безкоштовною, адже він працює за допомогою енергії сонця.
Категорія: Дослідження проекту | Додав: Admin (14.09.2012)
Переглядів: 3295 | Рейтинг: 0.0/0
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Новини науки
Інформ-партнер
Наше опитування
Чи є в Україні бізнес, який підтримує дитячий інтелект?
Всього відповідей: 762
ПОДІЇ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
ПОШУК